19. januára, 09:00

Microsoft kúpi hernú spoločnosť Activision Blizzard za rekordných 60 miliárd eur, sľubuje kultúru proaktívnej inklúzie

Microsoft kúpi hernú spoločnosť Activision Blizzard za rekordných 60 miliárd eur, sľubuje kultúru proaktívnej inklúzieLogo korporácie Microsoft, ilustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Rekordný nákup oznámila korporácia Microsoft. Za viac ako 60 miliárd eur plánujú odkúpiť herné štúdio Activision Blizzard. Z Microsoftu sa tak môže stať tretia najväčšia herná spoločnosť sveta. Activision Blizzard je medzičasom v centre niekoľkých kontroverzií, ako aj vyšetrovania zo strany americkej federálnej vlády.

Korporácia Microsoft oznámila, že plánuje odkúpiť herné štúdio Activision Blizzard. To má za sebou mnoho úspešných sérií, ako sú napríklad Warcraft, Starcraft, Diablo či Call of Duty. V posledných rokoch ju však sprevádzalo aj viacero škandálov.

Podľa dostupných informácií ponúkol Microsoft za odkúpenie rekordnú sumu 68,7 miliárd dolárov (60,61 miliárd eur). Pokiaľ sa obchod uskutoční, pôjde o najdrahšiu hernú akvizíciu v histórii. Pre porovnanie, ide asi o dvaapolnásobok štátneho rozpočtu Slovenska, ktorý na rok 2022 počíta s výdavkami 25,4 miliárd eur.

Na druhom mieste herných akvizícií je zatiaľ ďaleko za Microsoftom nedávna ponuka spoločnosti Take-Two pre štúdio Zynga v sume „len“ 12,7 miliárd dolárov (11,2 miliárd eur). Samotný Microsoft minulý rok odkúpil herného vydavateľa ZeniMax Media za 7,5 miliárd dolárov (6,62 miliárd eur).

Ohlásenie najnovšieho zámeru sa odzrkadlilo aj na trhu cenných papierov. Hodnota akcií Activision Blizzardu poskočila o viac ako 25 percent, zatiaľ čo akcie Microsoftu paradoxne klesli, zhruba o dve percentá.

Dosah na herný trh

Tvorcovia operačného systému Windows a hernej konzoly Xbox sa v poslednom desaťročí vrhli hlavou napred do herného priemyslu. Microsoft dnes vlastní už zhruba 23 herných štúdií. Toto číslo ešte porastie, až sa podarí uzavrieť odkúpenie štúdia Activision Blizzard. Korporácia sa tak zároveň stane tretím najväčším herným štúdiom na svete, za čínskym Tencentom a japonským Sony.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.