Ako vnímajú voliči Marine Le Penovú? Politicky sa umiernila a priblížila k stredu, ale podľa prieskumu jej to v konečnom dôsledku nepomohlo, skôr naopak.

Snažila sa zbaviť nelichotivého imidžu, nehovorí už o odchode z EÚ či eurozóny, predstavila ekonomický program. Takzvaná stratégia „dediabolizácie“ Marine Le Penovej sčasti zafungovala, ale nezvýšila jej šance vyhrať prezidentské voľby.

Podľa prieskumu spoločnosti Kantar Public pre denník Le Monde a portál Franceinfo pôsobí na voličov umiernenejšie ako kedysi, najmä v porovnaní s Éricom Zemmourom. Kým v roku 2018 ju 51 percent voličov považovalo za predstaviteľku „nacionalistickej a xenofóbnej krajnej pravice“, po novom je to len 40 percent oslovených. Na porovnanie, Zemmoura do prvej kategórie zaradilo 64 percent oslovených. Momentálne prevláda názor, že je zástupkyňou „patriotickej pravice a tradičných hodnôt“.

Francúzsky elektorát sa postupne stáva čoraz pravicovejším, o čom Štandard informoval vlani. Svedčí o tom aj zmienený prieskum, v ktorom polovica oslovených povedala, že „vo Francúzsku je príliš veľa imigrantov“, a viac ako štvrtina obyvateľov podporuje asimiláciu prisťahovalcov.

(viac…)

Najnovšie autorské články