Taliansky parlament bude už na budúci týždeň januára voliť prezidenta krajiny. Má ísť o jednu z najdramatickejších volieb prezidenta po druhej svetovej vojne. Keďže súčasný prezident sa už nebude uchádzať o pokračovanie v úrade, v hre sú aktuálny i bývalý premiér, ale najmä predčasné voľby, ktoré si želá opozícia už od roku 2019. Najväčším prekvapením ale je, že najdôležitejšie strany stále nevedia, koho podporia, ani kto bude kandidovať.

Taliansky prezident nepatrí k tým silnejším, post má ale veľkú spoločenské prestíž a v čase krízy jeho význam rastie. V hre o nového prezidenta krajiny sú nielen aktuálny premiér Mario Draghi a viacnásobný premiér Silvio Berlusconi, ale aj predčasné voľby. Ak by sa totiž prezidentom stal „Super Mario“, teda bývalý šéf Európskej centrálnej banky, talianskej národnej banky aj vysokopostavený ekonóm v banke Goldman Sachs s dobrými vzťahmi s globálnou oligarchiou, tak by mnohofarebná pravo-ľavá vláda, ktorú aktuálne vedie, mohla prísť o väčšinu a skončiť. Tak ako sa to stalo pred rokom pod vedením premiéra Giuseppeho Conteho. Práve táto kríza doviedla Draghiho do politiky, na čele vlády je od polovice februára minulého roku.

Draghimu sa vtedy podaril malý zázrak, keď ho podporili aj niektorí politickí protivníci na čele s Matteom Salvinim, ktorý predchádzajúcu vládu, ktorej bol podpredsedom, opustil. Vznikla tak vláda národnej jednoty v mimoriadnom čase pandémie. Draghiho dosiaľ mnohí v krajine aj za hranicami vnímajú ako záchrancu vlasti. Pre iných je „konkurzný správca", za ktorým stojí globálny finančný kapitál a stabilitu vlády možno vysvetliť najmä potrebou čerpať peniaze z Fondu obnovy, z ktorého má Taliansko dostať až 209 miliárd eur.

Paradox súčasnej situácie je aj tom, že súčasný premiér a úspešný bankár sa stále jasne nevyjadril, či chce byť hlavou štátu: „Neodpoviem na otázky o Kvirináli“ (sídlo prezidenta), povedal novinárom začiatkom roku. Jeho podporu zvažujú aj niektorí „antidraghisti". Sú presvedčení, že by sa tým skončil súčasný „technokratický postpolitický bonapartizmus“, lebo Draghi-prezident by znamenal nevyhnutné predčasné voľby.

O tých sa hovorí už od roku 2019. Vtedy opustil vládu líder strany Liga Matteo Salvini, ktorý kalkuloval s tým, že prezident Sergio Mattarella bude nútený vyhlásiť voľby pre rozpad koalície. Premiér Conte však dokázal v parlamente vytvoriť väčšinu, keďže s populistickým Hnutím Päť hviezd sa dohodla ľavicová Demokratická strana. Salvini, ktorý nečakane podporil Draghiho vládu v roku 2021, chce najnovšie v aktuálnej koalícii pokračovať s Draghim aj bez neho.

(viac…)

Najnovšie autorské články