18. januára, 14:19

Hrozí chaos a katastrofa v letectve, varujú hlavné americké aerolinky. Obávajú sa spustenia 5G

Hrozí chaos a katastrofa v letectve, varujú hlavné americké aerolinky. Obávajú sa spustenia 5GNa archívnej snímke z 29. októbra 2012 cestujúci leteckej spoločnosti Delta Air lines čakajú na lety v Detroite. Foto: TASR/AP

Šéfovia hlavných amerických aeroliniek bijú v otvorenom liste na poplach. Spustenie 5G siete, ku ktorému má prísť už v stredu, totiž podľa nich môže spôsobiť vážne komplikácie alebo rovno uzemniť stovky tamojších letov denne. To by malo dopad na obrovské množstvo cestujúcich. Zdvihnutý prst má aj Federálny úrad pre letectvo.

Generálni riaditelia veľkých amerických osobných a nákladných aeroliniek začiatkom tohto týždňa v liste varovali pred blížiacou sa „katastrofickou“ leteckou krízou v súvislosti so spustením 5G siete fungujúcej v pásme C.

Letecké spoločnosti zdôrazňovali, že nová služba, ktorá sa má sfunkčniť už v stredu, by mohla spôsobiť, že značný počet širokotrupých lietadiel bude nepoužiteľných. Množstvo strojov bude podľa firiem uzemnených a môže prísť k uviaznutiu desaťtisícov Američanov v zámorí a nastať „chaos“.

Federálny úrad pre letectvo (FAA) varoval, že potenciálne rušenie by mohlo ovplyvniť citlivé prístroje lietadiel, ako sú výškomery, a výrazne sťažiť prevádzku pri nízkej viditeľnosti.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.