19. januára, 06:14

Strašidlo vlastného názoru alebo ako to reálne funguje

Strašidlo vlastného názoru alebo ako to reálne fungujeJoe Biden počas očkovania vakcínou proti covidu. Foto: TASR/AP

Verejnú debatu na Západe už dlhšiu dobu obchádza strašidlo vlastného názoru. Je to názor akosi inherentne hodnotnejší, pretože jeho nositelia k nemu došli „vlastnou hlavou“. Svoje myšlienky teda neznečistili kontaktom s názorom niekoho iného, predovšetkým rôzne definovaným „mainstreamom“, sú schopní odolávať stádovitému konformizmu alebo dokonca davovej psychóze.

Reálne to, samozrejme, funguje tak, že aj tie „najvlastnejšie“ názory tak úplne „vlastné“ nie sú, nakoniec za nimi býva voľba nejakej autoritárskej skupiny, ktorej postoje bude nositeľ „vlastného“ názoru ochotný nekriticky nasledovať.

V tom donekonečna skloňovanom spoločenskom rozdelení hrá navyše často veľkú rolu akýsi paradoxný jav – pre hlásateľov tak či onak vyhranených a veľmi často ostro moralizujúcich postojov je veľmi smerodajné, ako sa k tej či onej otázke stavia tá druhá strana. V závislosti na tom pravoverný bojovník zaujme opačný postoj. Znepriatelené tábory, ktoré sa podľa pozorovateľov jeden o druhého vzďaľujú a radikalizujú sa, tak zároveň drží pri sebe puto vzájomnej závislosti. Toto reflexívne zaujímanie pozície či priraďovania sa je nakoniec často dôležitejšie ako vecná podstata nejakého sporu.

Očkovaní verzus neočkovaní

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.