19. januára, 06:14

Na dôchodky čoskoro siahnu prvým piatim stovkám eštebákov, už sa na tom pracuje

Na dôchodky čoskoro siahnu prvým piatim stovkám eštebákov, už sa na tom pracujeIlustračný obrázok. Foto: Henrich Mišovič/TASR

Nový zákon umožňuje krátiť dôchodky bývalým príslušníkom tajných služieb či vysokým komunistickým funkcionárom. Malo by ísť o tisíce ľudí. To je však zatiaľ všetko. Trestnoprávne postihy za zločiny stále čakať nemožno, v spoločnosti na to niet ochoty.

Odňatie časti dôchodkov bývalým eštebákom je zatiaľ jediný výraznejší represívny čin, ktorým sa Slovensko po vyše troch desaťročiach vyrovnáva s režimom spred roka 1989. Od júna platí zákon o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu.

Predkladateľka zákona, poslankyňa Národnej rady SR Anna Andrejuvová vlani označila jeho prijatie ako gesto spravodlivosti. Dôchodkové zabezpečenie bývalých vrcholových predstaviteľov komunistickej moci a ich aparátu v bezpečnostných zložkách je dodnes nadpriemerné – nielen v porovnaní s dôchodkami ich obetí, ale aj v porovnaní s dôchodkami bežných občanov Slovenska. Ich priemerný dôchodok sa dnes pohybuje okolo 700, 800 eur. Na Slovensku je pritom celoštátny priemerný dôchodok niečo vyše 500 eur.

Zákon po uvedení do praxe postihne starobné a výsluhové dôchodky vrcholových predstaviteľov komunistickej štátnej moci, funkcionárov, príslušníkov a zamestnancov vybraných bezpečnostných zložiek, hlavne Štátnej bezpečnosti (ŠtB), ako aj nadpriemerné vdovské a vdovecké dôchodky ich rodinných príslušníkov odvodené od nich.

V prípade zamestnancov z rezortov vnútra a obrany zákon zasiahne ľudí, ktorí boli zodpovední za riadenie útvarov Zboru národnej bezpečnosti zložky, Štátnej bezpečnosti, Spravodajskej správy Generálneho štátu Československej ľudovej armády a Pohraničnej stráže. Do dôchodku sa im nezapočítajú tie roky, keď slúžili v uvedených zložkách. A toľko sa im po novom skráti.

Ak napríklad niekto pracoval desať rokov v niektorej zložke ŠtB a následne pôsobil tridsať rokov ako pracovník SBS, do výpočtu dôchodku sa mu nezaráta príjem z prvých desiatich rokov. Ak bol pracovníkom ŠtB tridsať rokov, je možné, že bude mať nárok už len na minimálny dôchodok.

Predkadateľka zákona Anna Andrejuvová. Foto: Patrícia Falbová

Zákon by mal podľa pôvodných zámerov Andrejuvovej postihnúť zhruba sedemtisíc osôb. Prvým z nich sa mali dôchodky podľa jej predstáv krátiť už od začiatku tohto roka. Aká je aktuálna situácia?

Prvá päťstovka potrestaných

Zhromažďovanie údajov má na starosti Ústav pamäti národa. Ten priebežne pripravuje potvrdenia, pričom posudzuje údaje z vlastných zdrojov a z ďalších prameňov, hlavne zo Slovenského národného archívu, českého Archívu bezpečnostných zložiek, Strediska personálnej registratúry a slovenského ministerstva vnútra.

K 17. januáru doručil ÚPN úradom sociálneho zabezpečenia 464 potvrdení o období služby, informoval Štandard Michal Miklovič, poverený riadením Oddelenia dokumentácie Centra výskumu obdobia neslobody. Podklady smerovali do Sociálnej poisťovne, na ministerstvo vnútra, do Slovenskej informačnej služby, Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia, Zboru väzenskej a justičnej stráže, na Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky a do Národného bezpečnostného úradu.

Osobitným problémom, čo komplikuje prípravu podkladov, je zničenie osobných spisov príslušníkov bezpečnostných zložiek narodených v rokoch 1931 až 1937 ministerstvom vnútra. Zamestnanci ÚPN na to prišli minulý rok v októbri. Úrad podal podnet na prokuratúru, pretože podľa predsedu správnej rady ÚPN Jána Pálffyho došlo k porušeniu zákona o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu. Tieto dokumenty mali do ÚPN odovzdať ešte v roku 2003.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.