18. januára, 12:09

Malťanka Roberta Metsolová sa stala novou šéfkou europarlamentu. Uspela napriek odmietaniu potratov

Malťanka Roberta Metsolová sa stala novou šéfkou europarlamentu. Uspela napriek odmietaniu potratovMaltská europoslankyňa a nová predsedníčka europarlamentu Roberta Metsolová. Foto: TASR/AP

Za novú predsedníčku Európskeho parlamentu poslanci v utorok podľa očakávaní zvolili maltskú europoslankyňu Robertu Metsolovú. Hlasovalo za ňu 458 zo 705 poslancov. Stala sa najmladšou predsedníčkou europarlamentu a zhodou náhod v deň narodenín. Do funkcie sa dostala napriek odmietavému postoju k potratom. Pomohla jej dobrá povesť, kritika vlastnej vlády v súvislosti s vraždou investigatívnej novinárky a mocenská dohoda najväčších skupín v europarlamente.

Predsednícka funkcia, o ktorú sa uchádzali štyria kandidáti, sa uvoľnila po minulotýždňovom úmrtí doterajšieho šéfa Európskeho parlamentu (EP) Davida Sassoliho. Metsolová ako prvá podpredsedníčka prebrala dočasne vedenie europarlamentu. Len na pár dní, keďže na január boli vopred plánované voľby. Predseda EP má dvaapolročný mandát.

V utorok sa oficiálne uchádzala o riadny mandát a bola favoritkou. Politické skupiny sa vopred dohodli, že v prvej polovici päťročného obdobia bude na čele inštitúcie socialista (Sassoli) a potom ho vystrieda kandidátka stredopravej Európskej ľudovej strany (EĽS).

Metsolovej kandidatúru podporili aj ďalšie dve najpočetnejšie skupiny v EP – Progresívna aliancia socialistov a demokratov (S&D) a liberálna frakcia Obnovme Európu (RE) –, takže jej víťazstvo sa už vopred považovalo za takmer isté. Napokon uspela a dostala tým pomyselný darček k narodeninám, ktore dnes slávi.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.