Deväťročný žiak bez rúška písal test za oknom v mraze. Nad virálnym prípadom z Rakúska visia otázniky

Foto: Internet

Susedné Rakúsko v posledných dňoch obletel obrázok deväťročného chlapca, ktorý pre platné pandemické reštrikcie písal školský test za oknom svojej triedy v mínusových teplotách. Na Facebooku ho zdieľalo vyše 15-tisíc ľudí a venujú sa mu mnohé médiá. Kauza však vyvoláva viac otáznikov, ako poskytuje odpovedí. Čo všetko o nej vieme?

V rámci protipandemického režimu patrí Rakúsko medzi najnekompromisnejšie krajiny v Európe. Túto povesť si vybudovalo nielen pre prístup k vlastným občanom najmä v otázke povinného očkovania, ale najnovšie aj k cudzincom bez tretej dávky vakcíny. Tým skomplikovalo vstup na svoje územie.

Covidová politika Viedne podnietila dlhý kolotoč protestov. Najmasovejšie akcie sa uskutočnili v hlavnom meste alebo v Grazi, kde do ulíc vyšli v posledných týždňoch desaťtisíce nespokojných občanov. Tisícky z nich sa zase zhromažďovali v menších sídlach naprieč celou krajinou.

V tejto vybičovanej atmosfére sa na Facebooku objavil príspevok, ktorý zobrazuje deväťročného žiaka v tamojšom meste Voitsberg, ktorý musel test zo všeobecných znalostí písať vonku za oknom triedy pri mínusovej teplote. Riaditeľka školy mu totiž odmietla uznať lekárom vystavené potvrdenie o výnimke z nosenia rúška.

Aspoň to tvrdí autor príspevku, ktorý sa na sociálnej sieti stal doslova virálnym. Od minulej stredy ho totiž zdieľalo viac ako 15-tisíc používateľov a dostal sa na stránky viacerých mienkotvorných médií.

Zaobchádzali s ním ako s malomocným, tvrdia kritici

Fotografiu chlapca podľa regionálnej redakcie verejnoprávnej televízie ORF vyhotovili jeho rodičia, no nie je zrejmé, ako sa dostala na internet. Výnimku z nosenia rúška v priestoroch školy podľa medializovaných správ svojmu potomkovi vybavili cez vianočné prázdniny a test písal bezprostredne po ich skončení.

Markus Fischer, otec dieťaťa, pre ORF uviedol, že si testovanie vonku nepriali. „Povedal som učiteľom do telefónu, že niekde vo Voitsbergu zrejme bude miesto, kde by si mohol test urobiť…,“ vyjadril sa rodič.

„Nemôže sa stať, aby sa so študentom zaobchádzalo ako s malomocným napriek existujúcemu lekárskemu potvrdeniu,“ uviedol podľa webu Nachrichten.at okresný predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Markus Leinfellner.

Škola: Výnimku mal, ale od koho

Právnik Bernhard Just zodpovedný za obhajobu školy však v odozve na prípad uviedol, že účasť na testovaní sa uskutočňovala so súhlasom rodičov. „Učiteľka sa nechala presvedčiť, aby rozdala papiere cez okno, a tak sa aj stalo,“ dodal Just. Dieťa malo byť podľa neho tiež odhlásené zo školy, no rodičia trvali na možnosti test absolvovať.

Štajerské riaditeľstvo pre vzdelávanie [Štajersko je jedna zo spolkových krajín, v ktorej sa Voitsberg nachádza, pozn. red.] svoje rozhodnutie neuznať výnimku z nosenia rúška odôvodnilo tým, že chlapcovi ju vystavil vakcinačný skeptik, lekár Klaus Bielau, proti ktorému sa okrem iného vedie disciplinárne konanie.

Ombudsmanka hovorí o inštrumentalizácii dieťaťa

Štajerská ombudsmanka pre deti a mládež Denise Schiffrer-Baracová vysvetlila, že je povinnosťou rodiča, aby sa jeho dieťa do takejto situácie nedostalo. „Z nášho pohľadu, a máme jednoznačne príklon k právam detí, je to absolútna inštrumentalizácia dieťaťa, ktoré v deviatich rokoch vôbec nevie posúdiť rozsah celého tohto príbehu,“ pokračovala.

Kritici tiež akcentujú, že dôvody pre výnimku z nosenia rúška pre tohto konkrétneho žiaka nie sú známe. Podľa otca by to „podliehalo lekárskemu tajomstvu“. Vo všeobecnosti dostávajú takúto výnimku ľudia s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, úzkostnými poruchami alebo pokročilou demenciou či astmou.

Učiteľka ani riaditeľka potrestané nebudú

V prípade sa podľa Štajerského riaditeľstva pre vzdelávanie (Bildungsdirektion) nezistilo žiadne pochybenie v zmysle služobného zákona. Riaditeľka aj učiteľka postihované nebudú. Študent bol vraj v čase fotenia ospravedlnený a škola nad ním nevykonávala žiadny dozor.

„Aj keď podľa zákona o verejnej službe nejde o žiadne pochybenie, postup v tomto prípade bol veľmi nešťastný. Dozorná rada školy na mieste uskutoční informatívnu diskusiu so zamestnancami, aby aj naďalej bola zabezpečená vysoká úroveň covidových bezpečnostných opatrení a zároveň, aby ​​boli osobitné prípady riešené primerane a citlivo,“ doplnilo riaditeľstvo.

Pred školou sa protestovalo

V utorok 18. januára sa pred budovou školy podľa portálu Antenne.at zhromaždila asi stovka demonštrantov, ktorí prišli chlapcovi a jeho rodičom vyjadriť podporu. Na mieste sa nachádzalo viacero policajtov s mobilnými zátarasami. Študentov do školy vpúšťali zadnými dverami.

Prípad z Voitsbergu nie je úplne ojedinelý. Rakúski učitelia vraj musia znova a znova riešiť situácie, keď sú žiaci oslobodení od potreby prekrytia horných dýchacích ciest. „Je čoraz viac prípadov, keď sa učitelia pýtajú, či rodičia odmietajú opatrenia proti koronavírusu,“ uviedlo štajerské riaditeľstvo pre agentúru APA.

Chlapec momentálne navštevuje inú základnú školu. Podľa dostupných správ aj preto, že rodičia sa presťahovali. Na pôde novej školy podľa ORF nosenie rúška a covidové pravidlá dodržiava.

Tomáš Dugovič
Ďalšie články