Drahá sestra, ďakujem ti. Pápež František poslal list rehoľníčke a LGBT aktivistke

Jeaninne Gramick. Foto: youtube.com/Center on Religion and Culture
Jeaninne Gramick. Foto: youtube.com/Center on Religion and Culture

Pápež František poslal osobný list Jeannine Gramickovej, rehoľníčke, ktorá dlhé roky bojuje za požiadavky LGBT aktivistov. Rehoľníčke, ktorá je spoluzakladateľkou kontroverznej organizácie New Ways Ministry, sa poďakoval za jej blízkosť, súcit a nehu.

Jezuitský magazín America 7. januára informoval o tom, že pápež František poslal sestre Jeannine Gramickovej list, v ktorom jej blahoželá k 50. výročiu jej služby pre LGBT ľudí.

Krátky list bol napísaný rukou. Prinášame ho v plnom znení tak, ako ho zverejnil portál America:

Drahá sestra,
veľká vďaka za tvoj list. Potešila ma správa o tvojom 50. výročí.
Tvoj list mi pripomenul „štýl“ Boha… Boh má svoj vlastný štýl, ako s nami komunikuje. A ten štýl by sme mohli zhrnúť do troch slov: blízkosť, súcit, neha.
A ja premýšľam nad 50 rokmi tvojej služby, ktoré boli 50 rokmi s týmto „štýlom Boha“, 50 rokov blízkosti, súcitu a nežnosti.
Nebála si sa „blízkosti“ a približovala si sa „utrpením s“ [súcitom], bez toho, aby si niekoho odsudzovala, ale s „nežnosťou“ sestry a matky.
Ďakujem ti, sestra Jeannine, za všetku tvoju blízkosť, súcit a nežnosť.
Modlím sa za teba. Prosím, nezabudnite sa za mňa modliť. Zdravím Yaya (Obdulia).
Nech vás žehná Ježiš a svätá Panna nech vás chráni.
Bratsky,
František

O inštitúcii New Ways Ministry, ktorú Gramicková založila, sme už na stránkach Štandardu informovali. Pripomeňme, že to je organizácia, ktorá sa venuje pastorácii homosexuálov, avšak robí to spôsobom, ktorý je v rozpore s učením katolíckej cirkvi. Tvrdí, že homosexuálne správanie nie je hriešne, a preto podporuje napríklad manželstvá homosexuálov, žiada požehnávanie homosexuálnych zväzkov, adopciu detí homosexuálnymi pármi či akceptáciu zmeny pohlavia a podobne.

Jej vzťah k cirkvi ilustruje udalosť, ktorá sa stala v roku 2015 v Prahe. Gramicková tam prišla, aby sa zúčastnila tamojšieho pochodu gejov. Okrem iných aktivít mala vystúpiť s prednáškou aj na pôde miestnej Akademickej farnosti, čo však pražský kardinál Dominik Duka zakázal.

V roku 2018 navštívila aj Slovensko. Iniciatíva Inakosť s ňou vtedy zorganizovala besedu (záznam tu), kde povedala, že najväčšou prekážkou v prijatí LGBT ľudí sú biskupi, ktorí nepočúvajú pápeža Františka. „A takých máte aj na Slovensku,“ uviedla. Denník N s ňou vtedy urobil rozhovor, v ktorom okrem iného vyjadrila podporu legálnosti potratov a vyslovila sa proti učeniu cirkvi o sexualite.

Zaujímavejší je však jej aktuálny rozhovor pre americký jezuitský časopis America, ktorý vyšiel pri príležitosti jubilea jej práce s homosexuálmi. V ňom objasňuje, že na začiatku jej práce so sexuálnymi menšinami bolo zistenie, že jej priateľ Dominik, ktorý je gejom, sa pre svoju orientáciu cíti v kostole nepohodlne. Gramicková preto pre neho a jeho homosexuálnych priateľov usporiadala v istom byte súkromnú omšu. A keďže účastníci si toto stretnutie pochvaľovali, omše sa stali pravidelnými.

K omšiam sa neskôr pridali aj ďalšie aktivity, ktoré však už boli iného charakteru, a preto jej priniesli problémy.

Sestra Gramicková sama priznáva, že závoj používa len vtedy, keď bojuje za práva homosexuálov. Jeannine Gramicková na Pride v Prahe. Foto: newwaysministry.org

„Chceli, aby sme povedali, že homosexuálna aktivita je objektívne nemorálna a že my osobne tomu veríme. A to som nemohla povedať,“ vraví v rozhovore Gramicková. Preto na otázky Vatikánu o tom, aký je jej názor na homosexuálne správanie, odmietla odpovedať. „Povedala som im, že neprezradím svoj osobný názor na túto tému. Som pedagóg. Môžem prezentovať učenie cirkvi, ale nepoviem vám, aký názor mám na to vo svojom svedomí.“

Asi najzaujímavejšou pasážou rozhovoru je, keď Gramicková spomína na osobné stretnutie s kardinálom Ratzingerom. Nemecký teológ bol vtedy prefektom Kongregácie pre náuku viery, ktorá jej prípad prešetrovala. Obaja sa stretli náhodou počas letu z Ríma do Mníchova, kde Gramicková cestovala na púť k hrobu zakladateľky jej rehole.

„Nastúpime do lietadla a vidím, že miesto vedľa neho je prázdne. Sadla som si vedľa a začala som sa s ním rozprávať. Povedala som: Som školská sestra z Notre Dame a idem do nášho materského domu v Mníchove. Povedal: Moja teta bola školská sestra. Ach, povedala som: Ako sa volala? Hovorí: Ratzingerová. Ach, hovorím, vy ste kardinál Ratzinger? Áno. Ach, no, ja som sestra Jeannine Gramicková. Usmial sa. Áno, poznám ťa 20 rokov. Mali sme asi 20-minútový rozhovor. Bol veľmi priateľský. Očarujúci, povedala by som. Spýtal sa ma, ako som sa dostala k tejto službe. Povedala som mu o Dominikovi. A bol dobrý; schválil, že sa stretávame a máme omše pre homosexuálnych kresťanov.“

Rok po tomto stretnutí však Ratzinger Gramickovej zakázal pastoráciu homosexuálov. Ona však napriek tomu hovorí: „Milujem kardinála Ratzingera, pápeža Benedikta. Myslím si, že je to svätý muž. Naozaj.“

Tento list je už tretím, ktorý predstaviteľom organizácie New Ways Ministry zaslal pápež František. V predchádzajúcich im ďakoval za ich prácu a za to, že mu ozrejmili svoju históriu, čo mu pomohlo pochopiť ich situáciu.

V poslednom liste sa taktiež spomína meno Yayo Obdulia, ktorý je bývalým študentom pápeža Františka. Je homosexuál a žije vo Washingtone. Keď bol Svätý Otec v USA, tak sa s ním, jeho partnerom a ďalšími jeho priateľmi krátko stretol. Obdulia následne novinárom, ktorý sa o toto stretnutie zaujímali, povedal, že keď v roku 2010 František ešte ako arcibiskup Buenos Aires vystupoval voči zákonu povoľujúcemu „manželstvá“ homosexuálov, tak mu napísal list o tom, že ho sklamal. Bergoglio mu údajne odpísal, že si jeho slová vzal k srdcu a že homofóbia nemá v jeho pastorácii miesto, no postoj cirkvi je v otázke manželstva homosexuálov pevný.

Michal Čop
Ďalšie články