18. januára, 10:21

Po ruskej invázii by vraj USA mohli na Slovensku cvičiť ukrajinských povstalcov. Ministerstvo to popiera

Po ruskej invázii by vraj USA mohli na Slovensku cvičiť ukrajinských povstalcov. Ministerstvo to popieraUkrajinskí vojaci používajú odpaľovacie zariadenie s americkými raketami Javelin počas vojenských cvičení v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny Foto: TASR/AP

Napätie na Ukrajine oživuje scenáre z čias studenej vojny. Spojené štáty chcú Ukrajinu v prípade ruskej invázie ešte viac vojensky a materiálne podporovať. Podľa zdrojov amerického denníka The New York Times teoreticky aj trénovaním povstalcov v Poľsku, na Slovensku a v Rumunsku. Štandard sa pozrel na článok podrobnejšie a obrátil sa aj na ministerstvo obrany.

Čoraz ostrejší slovník, presuny vojsk a zatiaľ neúspešné rokovania medzi NATO a Ruskom. Tak vyzerá situácia okolo Ukrajiny, ktorá je roky priesečníkom záujmov Západu, najmä USA a Moskvy.

Prezidenti Joe Biden a Vladimir Putin si už dvakrát telefonovali s cieľom zmierniť súčasné napätie na ukrajinských hraniciach. V ich blízkosti Rusko v ostatných mesiacoch rozmiestnilo približne 100-tisíc vojakov. Biden šéfa Kremľa varoval, že ak by Rusko napadlo Ukrajinu, Spojené štáty uvalia na Moskvu rozsiahle ekonomické sankcie.

Putin popiera, že by Rusko plánovalo zaútočiť na Ukrajinu, v tejto súvislosti však predložil viaceré požiadavky vrátane garancií, že sa Severoatlantická aliancia nebude viac rozširovať smerom na východ. Spojené štáty túto požiadavku Moskvy odmietli, ale prejavili ochotu rokovať o recipročných krokoch na zmiernenie napätia medzi Ruskom a Západom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neúspešne žiada o trojstranné rokovania s Bidenom a Putinom.

Americká odpora ukrajinských povstalcov

Vojnu nechce ani jedna strana. USA však s eventuálnou ruskou inváziou, aj vzhľadom na vznik proruských separatistických republík na Donbase a anexiu Krymu, počítajú. Vyplýva to z článku denníka The New York Times (NYT), ktorý zaujal známeho kritika USA i NATO Eduarda Chmelára a portály typu Extra Plus. Najnovšie použil článok predseda Smeru-SD Robert Fico ako ďalší argument na vyhlásenie referenda o obrannej zmluve s USA.

„Denník The New York Times vydal v piatok správu, z ktorej vyplýva, že Spojené štáty v prípade vojny s Ruskom plánujú poskytnúť výcvik ukrajinským povstalcom v krajinách, ktoré sú súčasťou východného krídla NATO, menovite v Poľsku, Rumunsku a NA SLOVENSKU,“ píše Chmelár.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.