AKTUALIZOVANÉ Úrad hlavného hygienika Jána Mikasa v pondelok večer zverejnil viacero úprav pandemického režimu. Týkajú sa prekrytia horných dýchacích ciest, testovania zamestnancov ale aj dĺžky lehoty, počas ktorej sa uznáva prekonanie covidu. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva SR, ktorý v pondelok zverejnil nové vyhlášky k opatreniam. Do platnosti vstúpia 19. januára.

Povinnosť nosiť respirátor bude platiť nielen v interiéri, ale aj v exteriéri v prípade, že nebude možné dodržať dvojmetrový odstup. Rovnako bude respirátor povinný aj na hromadnom podujatí bez ohľadu na možnosť dodržať odstup dva metre od iných osôb.

Na základe medzirezortnej dohody zostáva povinnosť testovania nezaočkovaných zamestnancov na pracoviskách jedenkrát do týždňa. Úrad špecifikoval, že takýto režim na pracoviskách pre neočkovaných zamestnancov bude platiť minimálne do konca januára. "Testovanie sa nebude týkať osôb, ktoré majú kontraindikáciu očkovania podľa odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Musia sa však preukázať certifikátom o výnimke z očkovania podľa odborného usmernenia MZ SR," poznamenal úrad.

Tí, ktorí prekonali covid, si môžu opäť vydýchnuť

Najnovšie autorské články