Slovenský biskup v Azerbajdžane Vladimír Fekete bol na audencii u pápeža Františka ako súčasť medzináboženskej delegácie z Azerbajdžanu. V rozhovore pre Štandard povedal, ako vyzeralo stretnutie s pápežom, aj to, že slovenská cirkev v kaukazskej krajine má mimoriadnu úlohu. Svätá stolica by tiež mohla prispieť k zníženiu napätia medzi Arménskom a Azerbajdžanom.

Biskup Vladimír Fekete je jediný katolícky biskup v Azerbajdžane a vo Vatikáne bol na niekoľkodňovej návšteve, ktorú absolvoval ako súčasť medzináboženskej delegácie z Azerbajdžanu. Tá sa konala pri príležitosti 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Svätou stolicou a touto ázijskou krajinou. V delegácii bol aj islamský šejk a zástupca pravoslávia. Židovský rabín sa pre chorobu nezúčastnil, vysvetlili na tlačovej konferencii pre novinárov.

Stretli sa nielen s pápežom, ale aj s inými kardinálmi a členmi Rímskej kúrie. Hovorili o obnove pamiatok na území Náhorného Karabachu aj o úlohe náboženstva a medzináboženského dialógu. Azerbajdžanský veľvyslanec pôsobiaci vo Francúzsku potvrdil, že v najbližších mesiacoch vznikne ambasáda pri Svätej stolici.

Vladimír Fekete je takzvaný (apoštolský) prefekt v Azerbajdžane, teda predstavený katolíckej cirkvi v krajine, kde pôsobí už mnoho rokov. V roku 2018 tohto slovenského saleziána vysvätili za biskupa. S redaktorom Štandardu sa porozprával ihneď po tlačovej konferencii v Ríme.

Ako hodnotíte audienciu u pápeža Františka a vo Vatikáne?

V prvom rade všetci účastníci návštevy veľmi ocenili, že to nebola len formalita, ale priateľské a osobné stretnutie so Svätým Otcom ako s duchovným predstaviteľom celého sveta, nielen katolíkov. Bolo vidieť, že sa teší, keď sa dozvedel, že jeho myšlienka bratstva sa v Azerbajdžane chápe. Azerbajdžanský šejk Allahčukur Pašazadé, ktorý predsedal medzináboženskej delegácii vo Vatikáne, má na tom tiež zásluhu. Nikdy nedáva poznať nadradenosť, naopak, vždy sa snaží podeliť o výhodu, ktorú získa, aj s ostatnými komunitami v krajine, aby to neostalo len pre väčšinu moslimov. Cítil som priateľskú, pozitívnu a príjemnú atmosféru.

Pre svet je veľkou témou konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom, písali sme o nej aj v Štandarde. Má pápež záujem vypočuť si arménsku aj azerbajdžanskú stranu?

So Svätým Otcom sme sa o Arménsku nerozprávali. Ale v rozhovore so štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Pietrom Parolinom sme hovorili o tom, že Svätá stolica má dobré vzťahy s Arménskom i Azerbajdžanom. Do mediálneho sveta možno viac prenikajú správy z Arménska, ktoré niekedy nie celkom pravdivo informujú o krokoch zo strany Azerbajdžanu, a tak svetová verejnosť asi nemá kompletné informácie. Aby mier opäť nenahradilli nepriateľské akcie, možno hovoriť o role pre Svätú stolicu.

Teraz je otázka rekonštrukcie zdevastovaných pamiatok na území Náhorného Karabachu. Objavila sa myšlienka, že by bolo dobré, aby prišiel vatikánsky odborník alebo aby sa vytvorila komisia, ktorá by mohla veľmi pomôcť tomu, aby sa predišlo napätiu či komplikáciám. Lebo napríklad na niektoré kostoly si robí nárok arménska i ruská pravoslávna cirkev. Svätá stolica je autoritou pre obe krajiny, a tak by jej rola bola pozitívna.

Biskup Vladimír Fekete odpovedá Štandardu v Ríme. Foto: Sergio Mora

Ako cirkev v Azerbajdžane reagovala na minuloročný ozbrojený konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom?

(viac…)

Najnovšie autorské články