Snímka Sila psa získala už niekoľko ocenení, naposledy sa jej podarilo získať cenu Najlepší film v kategórii dráma na Zlatom glóbuse. Názov filmu je inšpirovaný Bibliou, no o kresťanský film určite nejde.

Priznám sa, že western nie je práve žáner, ktorý by som často vyhľadávala. No keď Sila psa (The Power of the Dog) vyhrala Zlatý glóbus za najlepší film roka, rozhodla som sa pozrieť si ho. Navyše toto dielo ocenili aj za najlepšiu réžiu či najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe.

No nie je to taký klasický western, na aký som bola doteraz zvyknutá. Žiadne prestrelky ako na Divokom západe. Pre mňa plus, pre iných to však môže byť aj mínus.

Minulý rok vyhral Zlatý glóbus film Krajina Nomádov. Obe snímky majú niečo spoločné, a to svoje pomalé tempo i to, že ich natočili ženy režisérky.

Názov pochádza z Biblie

Podľa názvu Sila psa by sa dalo predpokladať, že dielo bude mať niečo spoločné s týmito zvieratami. No nie je to celkom tak. Názov filmu prebrali autori z Biblie, konkrétne z Knihy žalmov, v ktorej sa píše: „Zachráň mi pred mečom život, to jediné, čo mám, z moci psov.“  

Snímka vznikla podľa knižnej predlohy od Thomasa Savagea. Dej sa odohráva v roku 1925 v Montane. Je to príbeh dvoch bratov, ktorí spolu žijú na rodičovskom ranči. Napriek tomu, že dom je veľmi veľký, stále zdieľajú spoločnú detskú izbu.

(viac…)

Najnovšie autorské články