Srbský tenisový šampión Novak Djokovič si na prvom tohtoročnom grandslamovom turnaji nezahrá. Austráliu musel opustiť. Vedel, že na vstup do tejto krajiny musí byť zaočkovaný. Namiesto toho sa snažil systém, viac či menej poctivou cestou, obísť. Každý štát má právo si určiť, koho pustí na vlastné územie. Austrálske pravidlá boli transparentné, Djokovičov prístup mal od fair play ďaleko. Bez očkovania si zrejme nezahrá ani na grandslamoch vo Francúzsku a v USA.

Do Austrálie smú vstúpiť iba zaočkovaní, výnimka je možná len z medicínskych dôvodov. Tak znejú aktuálne pravidlá tamojších úradov. Potvrdenie o prekonaní covidu medzi výnimky nepatrí.

Austrália dlho presadzovala skutočne drakonické opatrenia. Takmer dva roky tam platili jedny z najprísnejších pandemických reštrikcií na svete. Stratégia „zero covid“ mnohokrát pôsobila ako z iného sveta. Už pri malom počte nakazených zatvárala mestá do tvrdého lockdownu, ktorý sa na rozdiel od Slovenska aj dôkladne vynucoval. Zasahovala armáda, vyháňala ľudí z pláží do domov vrtuľníkmi. Mesto Melbourne s piatimi miliónmi obyvateľov zažilo najdlhší lockdown na svete.

Práve v Melbourne sa začína grandslamový turnaj Australian Open. Svetová jednotka Novak Djokovič si na ňom napokon po desaťdňovej dráme nezahrá. V minulosti spochybňoval očkovanie a verejnosť sa domnievala, že sa očkovať nedal. Ukázalo sa to ako pravdivé.

Najnovšie autorské články