Vo Vatikáne bol hlavnou témou pápežov najväčší geopolitický prejav roku. František sa na audiencii s diplomatmi po prvý raz zmienil o „cancel culture“, pripomenul strasti mnohých národov vo svete, mlčal o Číne a Rusku, zhodnotili vatikanisti. Podľa niektorých vyslal rázny apel konať, no ďalší sa obávajú, že to nestačí, aby sa vlády činili.

Pápežov prejav na audiencii s diplomatickým zborom zaujal médiá aj bez toho, že ide o pravidelný, novoročný akt, ktorý je akýmsi pokračovaním a rozšírením jeho vianočného príhovoru Urbi et Orbi (Mestu a svetu). Tento „najväčší geopolitický prejav roku“ je najmä posolstvom svetu (Orbi).

Katolícky líder vyše 180 ambasádorom, ktorí sú akreditovaní pri Svätej stolici, pripomenul starostlivosť o životné prostredie, o zdravie, naliehavosť očkovať obyvateľov proti ochoreniu COVID-19, ako aj vôľu riešiť migráciu, ktorá nie je „problém niekoho iného“. Týka sa Európy, ale aj iných kontinentov, povedal pontifik a sťažoval sa aj na nedostatok efektívnosti mnohých medzinárodných organizácií. Vyzdvihol návštevu Slovenska v septembri 2021 ako „príležitosť stretnúť sa s katolíckymi veriacimi a kresťanmi iných vyznaní a viesť dialóg so židovskou komunitou“. Viac sa na príhovor pozrieme v pravidelnom pápežovom prehľade, teraz si všimnime reakcie vatikanistov.

Pápež František sa po prvý raz priamo zmienil o takzvanej „cancel culture“, kultúre vyraďovania, ktorá je „formou ideologickej kolonizácie“. V mene ochrany diverzity vymazáva „zmysel pre každú identitu“ a hrozí, že umlčí iné pozície. To môže viesť k „popieraniu histórie či ešte horšie k prepisovaniu histórie na základe súčasných kategórií, zatiaľ čo každá historická situácia sa musí interpretovať podľa hermeneutiky danej doby, nie súčasnosti,“ podčiarkol pontifex.

(viac…)
Najnovšie autorské články