Britská vláda sa evidentne rozhodla covidovú pandémiu prepiť. Od konca minulého roku neustále vyplávavajú na povrch ďalšie párty, oslavy a večierky, ktoré boli prinajlepšom nevkusné, prinajhoršom nelegálne. Sue Grayová, vysoká štátna úradníčka vyšetrujúca tieto akcie, ich už preveruje desať.

Premiér Boris Johnson dúfal, že cez vianočné sviatky a nadväzujúce novoročné oslavy škandál utíchne. Namiesto toho vzplanul silnejšie ako predtým. Objavila sa totiž ďalšia oslava porušujúca vtedajšie pravidlá. Johnson sa na nej preukázateľne osobne, na rozdiel od tých predošlých, zúčastnil. Stávky na jeho skorý pád sa len znásobili. Médiá otvorene píšu, že nie je otázkou či, ale kedy.

V máji 2020 kancelária premiéra pozvala zhruba sto ľudí na „sociálne dištancované pitie v záhrade čísla desať“. V pozvánke bola aj výzva „prineste si vlastný chľast“. Na mieste sa podávali k párkom v rožku a čipsy. Prišlo 30 až 40 ľudí, na 25 minút sa zastavil aj premiér Johnson so svojou ženou.

V tom čase bola Británia v tom najtvrdšom lockdowne. Ľudia, pokiaľ to okolnosti dovoľovali, mali pracovať z domu. Dovolené bolo stýkať sa iba s členmi svojej domácnosti. Ľudia žijúci sami sa mohli stretnúť nanajvýš s jedným ďalším človekom a za predpokladu, že to bolo vonku a udržovali minimálny rozostup dva metre. Masívne obmedzené či zrušené boli svadby aj pohreby.

Najnovšie autorské články