Predsedníčka dolnej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová-Adamová na Twitteri vyjadrila prianie, aby Maďari za štyri mesiace vyhnali súčasného premiéra Viktora Orbána. Sú to slová, ktoré spriatelená krajina, a to aj v rámci Európskej únie, môže chápať ako nepriateľský akt novej vlády. Píše český komentátor Daniel Kaiser.

Dnes uplynulo už sedem dní, počas ktorých z novej českej vlády neprišla žiadna korekcia. Respektíve boli zrovnané rady po výzve bývalého prezidenta Václava Klausa, aby Pekarová-Adamová rezignovala. Tí koaliční predstavitelia, ktorých sa podarilo prinútiť k výroku, sa postavili za predsedníčku dolnej snemovne proti Václavovi Klausovi.

Po tých niekoľkých dňoch, kto chce, už tuší, že predsedníčka snemovne zle interpretovala odkaz, ktorý v rozhovore s prezidentom Kazachstanu vybavil maďarský minister zahraničia. Orbán prostredníctvom svojho ministra vyjadril ľútosť nad krviprelievaním. Zostáva teoretická možnosť, že Pekarová-Adamová je oveľa lepšie informovaná ako zvyšok republiky, my ostatní nevieme, nakoľko boli protesty v Kazachstane mierové demonštrácie rozstrieľané armádou nedemokratického režimu (o povahe režimu niet pochýb) a nakoľko to bol od začiatku súboj dvoch ozbrojených skupín. Je to otvorené.

Skúsenosti z rebélií posledného desaťročia – v Sýrii (mesto Dar'á), v Líbyi (iniciátor zmeny režimu David Cameron neskôr priznal, že správy o masakroch civilného obyvateľstva v Benghází boli nadsadené) a koniec koncov aj na Ukrajine (nevyšetrilo sa, kto začal paľbu na demonštrantov na Majdane 20. februára, zo striech budov v rôznych chvíľach zabíjali protivládni i vládni ostreľovači) – nabáda k opatrnosti.

Najnovšie autorské články