14. januára, 06:29

Omikron môže zabíjať menej než sezónna chrípka, vyplýva zo zistení z USA

Omikron môže zabíjať menej než sezónna chrípka, vyplýva zo zistení z USANa snímke ľudia si užívajú slnečné a teplé počasie v Parku sv. Jakuba v Londýne 1. júna 2021. FOTO TASR/AP

Štúdia washingtonských vedcov uvádza, že čoraz viac rozšírený covidový variant omikron je menej smrteľný ako bežná sezónna chrípka. Do karát však tomuto variantu stále hrá jeho extrémne rýchla schopnosť šíriť sa. Na definitívne závery o jeho rizikách si však podľa odborníkov budeme ešte musieť počkať.

To, že koronavírusová mutácia omikron je po infikovaní sa omnoho menej problematická ako donedávna dominantný variant delta, je už všeobecne známe. Vedci sa už sporia iba o to, do akej miery tomu tak je.

Najnovšie do tejto polemiky prispela skupina výskumníkov z Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity v Seattli. Tá vypracovala model ďalšej fázy pandémie na základe aktualizovaných informácií o omikrone. Predpovedajú v ňom, že tento juhoafrický variant zabije o 97 až 99 percent menej ľudí než delta.

Extrémne má poklesnúť aj miera smrtnosti, a to na úroveň 0,07 percenta, čo znamená, že ochoreniu vo výsledku podľahne iba jeden človek zo zhruba 1 430 nakazených. V úvode pandémie šlo podľa čiernych scenárov až o jedného človeka z tridsiatich.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.