18. januára, 05:56

Hrozba dvoch pandémií? Chrípka ešte len príde a zaočkovanosť proti nej je nízka

Hrozba dvoch pandémií? Chrípka ešte len príde a zaočkovanosť proti nej je nízkaElektrónový mikroskop zachytáva koronavírus SARS-CoV-2 (žltá farba). Foto: TASR/AP

Infekčný variant omikron sa môže spojiť s chrípkou, čo povedie k dvom súbežným epidémiám, varujú odborníci. Predísť by tomu mohlo očkovanie a dodržiavanie protiepidemických opatrení.

Koinfekcie [stav, keď je osoba súčasne infikovaná viac ako jednou chorobou, pozn. red.] sa v populácii vyskytujú bežne. Aktuálne stojíme podľa odborníkov pred koinfekciou chrípky a korony. Táto duálna infekcia dostala názov flurona.

Odborníci na infekčné choroby sa domnievajú, že súčasné šírenie chrípky a vysoko infekčného variantu omikron podnieti nárast počtu koinfekcií. Každý rok postihne chrípka päť až pätnásť percent populácie, čo vedie globálne približne k 650-tisíc úmrtiam.

Minulý rok sme sa chrípkovej sezóne prakticky vyhli. „Na jednej strane bola nízka diagnostika, pretože laboratóriá boli vyťažené covidovými vzorkami, na strane druhej zabránili rúška šíreniu tejto infekcie. Jednou intervenciou sme kontrolovali naraz niekoľko chorôb,“ vysvetľuje infektológ Vladimír Krčméry.

Aj slovenské dáta potvrdzujú, že doposiaľ u nás ľudia neumierali na fluronu.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.