14. januára, 06:29

Talianski rockeri The Sun začali hrať pre charitu. Chcú opäť prísť na Slovensko

Talianski rockeri The Sun začali hrať pre charitu. Chcú opäť prísť na SlovenskoFrancesco Lorenzi, líder skupiny The Sun, so svojou knihou Cesta slnka. Foto: Bohumil Petrík

Prispievame oslobodzujúcou hudbou na kampaň, ktorá chce oslobodzovať, teší sa líder známej rockovej skupiny The Sun. Ich pieseň sa stala hymnou svetovej charitnej kampane. V piatok 14. januára talianskym hudobníkom vychádza nová pieseň. Francesco Lorenzi v rozhovore pre Štandard hovorí o nezriadenom živote rockovej hviezdy, o obrátení, pandémii aj o tom, že sa nevie dočkať, keď opäť príde na Slovensko.

Rocková skupina The Sun hrala na Svetových dňoch mládeže v rokoch 2016 v Krakove a 2019 v Paname. Je populárna nielen v Taliansku, ale i vo svete. V živote populárnych hudobníkov nastal zlom, keď sa jej členovia obrátili ku kresťanstvu. Ich líder a spevák Francesco Lorenzi o konverzii od divokého života rockovej celebrity ku kresťanstvu napísal knihu, ktorá vyšla aj v slovenčine ako Cesta slnka. V rozhovore pre Štandard vysvetlil, čo pre nich znamená hrať pre charitatívnu kampaň, ako prežívali pandémiu a aký je ich súčasný život oslobodený „od drog, alkoholu, nezriadeného sexu a povrchného života“. Francesco Lorenzi sa priznal, že sa nevie dočkať, keď opäť prídu hrať na Slovensko.

Ich pieseň s názvom Il mio miglior difetto (Môj najväčší nedostatok) sa stala hymnou niekoľkoročnej svetovej kampane katolíckej charitnej siete Caritas Internationalis na boj proti chudobe a za ochranu stvorenstva s názvom Together We (Spoločne). V piatok 14. januára talianskej skupine The Sun oficiálne vychádza nová pieseň nazvaná La mia legge di attrazione (Môj zákon príťažlivosti).

Čo pre vás znamená, že medzinárodná charitná sieť Caritas Internationalis si vybrala vašu pieseň za súčasť svojej oficiálnej kampane?

Je to pre nás veľká radosť, lebo už mnoho rokov sa angažujeme v témach, ktoré zdôrazňuje táto kampaň. Keď nás požiadali, aby sme „darovali“ našu pieseň pre túto veľkú iniciatívu, hneď sme pomysleli na pieseň Il mio miglior difetto, ktorá sa zdá byť napísaná pre túto chvíľu. Vyzýva nás k empatii, blízkosti, súcitu, bratstvu a k starostlivosti, teda nie k ekológii, ale k integrálnej ekológii. Tá sa týka celého človeka, nielen rozmeru konzumizmu a znečistenia. Sme veľmi šťastní, že môžeme prispieť hudbou, ktorá je dôležitá, priezračná, oslobodzujúca na kampaň, ktorá chce oslobodzovať.

Inšpirovali ste sa encyklikou Laudato si‘ od pápeža Františka?

Pekná otázka, lebo vyšli skoro v rovnaký deň v roku 2015. Samozrejme, som encykliku vtedy nečítal, no keď sme sa k nej dostali, skúsenosť, ktorá inšpirovala naše piesne, má rovnakú adresu. Nie preto, že by mi zavolal pápež, ale jednoducho preto, že Duch nám dáva spoločné cítenie, dáva nám víziu a ak načúvame, otvára nám oči. Nie je to mágia, ale rozlišovanie. Bola za tým Prozreteľnosť, ruka, ktorá vedie naše srdcia, keď načúvame.

A aký je náš najväčší nedostatok, ako spievate v tejto hymne charitatívnej kampane?

Je to skutočnosť, že sa nedokážem len pozerať bez toho, aby som niečo robil. Žijeme vo svete ľahostajnosti, kde mnohí myslia len na seba a sú k tomu vedení. A tak to, že nie sme ľahostajní, je dnes často skoro nedostatkom. Spoločnosť nechce, aby sme sa príliš zaujímali, aby sa príliš menili veci, ale aby sme boli tichí a mysleli na seba, a preto vravím, že môj najlepší nedostatok je, že nedokážem byť pasívny a tichý. Je to slovná hračka. Nedokážem sa len pozerať, čo v tomto svete, ktorý nás chce ľahostajných, môže byť chybou, ak nimi nechceme byť. A stále viac je dôležité rozvíjať svoju slobodu. To, čo hovorí pápež, je často nepohodlné, nepríjemné len preto, že hovorí pravdu – pravda a pohodlnosť neraz nejdú dokopy.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.