Jaroslav Haščák žiada ospravedlnenie za nezákonnú väzbu. Ak sa mu štátne orgány neospravedlnia, bude vraj žiadať odškodné desiatky miliónov eur.

Nepredbiehajme, ako celý prípad dopadne. Ale to, čo sme sa v utorok dozvedeli, je znepokojujúce. Ak by k tomu došlo, bude to deň pokorenia a štátnej hanby.

Haščák je v našej krajine symbolom zločinu v bielych golieroch, kauza Gorila, v ktorej centre vystupuje tento oligarcha ako hlavný hrdina, rozvrátila slovenskú politickú scénu. Z tých plánov, ktoré sa v Gorile splietali, sa všetko nestalo, ale ten zámer, myslenie a systém, to bol škandál.

Gorila položila otázku, kto vlastne vládne nášmu štátu. A v podstate viedla k zániku SDKÚ či vtedajšej liberálnej skorumpovanej strane ANO. Jej vtedajší predseda už vo väzení sedí. Gorila bola v podstate koncom postkomunizmu na Slovensku. Všetky pravicové strany, ktoré v čase odpočúvania bytu na Vazovovej ulici vládli, boli zmetené zo scény a nahradili ich strany nové. Pravica stratila morálnu prevahu nad postkomunistickou ľavicou, mala svoju Gorilu. Dôsledky znášame dodnes.

Kauza vyšla na verejnosť v decembri 2011, kabinet Ivety Radičovej už stratil chuť vládnuť a mal vyslovenú nedôveru. Ficovi sa otvorili všetky dvere, mohol vládnuť sám. Dlhé roky sa potom nič nedialo, za čo médiá aj verejnosť vinili práve Roberta Fica. V tieni tohto sveta s fľaškou coca-coly vyrástli noví politici ako Igor Matovič a Richard Sulík. Protesty proti Gorile doviedli do politiky aj niektoré kádre ako Sme rodina či Za ľudí. Všetko malo byť inak, Slovensko malo byť založené nanovo.

V decembri 2020, po dlhých deviatich rokoch od zverejnenia spisu, predviedla polícia tvrdý zásah v bratislavskom Digital parku, kde sídli Penta. Haščák bol obvinený a zadržaný. Z väzby bol prepustený po niekoľkých týždňoch začiatkom januára 2021. Krátko potom sa dalo v niektorých kruhoch počuť, ako sa ku Haščákovi vraj vo väzení správali. Údajne mu zadržali lekárom predpísané lieky, na čas dokonca okuliare, na cele nemal okno, takmer nevidel denné svetlo, v noci mu zase svetlo zapínali a vypínali. Je toho ešte viac a má to kulisy ako z inej doby.

To už je druhý príbeh spojený s Haščákovým menom.

(viac…)
Najnovšie autorské články