Zákon o potláčaní islamského separatizmu vo Francúzsku vošiel do platnosti. Upravuje viacero oblastí života. Štát začal konať už vlani. Preveroval mešity, ich financovanie a školil bezpečnostné zložky aj úradníkov. Prezident si od zákona sľubuje rozšírenie republikánskych princípov do problémových štvrtí.

Pred viac ako rokom zaznel od francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona jasný záväzok. Republikánske hodnoty platia pre všetkých Francúzov a moslimskému separatizmu i radikalizmu koncentrovanému v problémových štvrtiach odzvoní. Napriek tomu, že rozlišoval medzi islamom a islamizmom, vyvolal v mohamedánskom svete nepokoje a dostal sa do vážneho diplomatického sporu s Tureckom.

Záväzok začal postupne naberať reálne obrysy. V decembri 2020 minister vnútra Gérald Darmanin avizoval hĺbkové kontroly 76 mešít, ktoré štát podozrieval z islamského separatizmu. Pätina z nich je v parížskom regióne. Deväť mešít po kontrole zatvorili.

Ohlásenie kontrol mešít zaznelo pred rokovaním vlády o zákone na „posilnenie republikánskych princípov“, čo môžeme v slovenčine chápať ako posilnenie sekularizmu. Francúzsky republikánsky sekularizmus je založený na prísnej nadradenosti zákona nad akékoľvek náboženstvá a ideológie. Pramení z vymedzenia sa voči katolíckej cirkvi, ktorá mala pred Veľkou francúzskou revolúciou pomerne silné postavenie. Téme sa v Štandarde venujeme dlhodobo.

https://dennikstandard.sk/357/francuzsko-zaziva-krvave-nabozenske-vrazdy-prezident-hlada-spasu-v-sekularizme/
(viac…)
Najnovšie autorské články