Rysuje sa podoba nového covid manuálu. Jeho hlavným kritériom bude preplnenosť nemocníc. V prevádzkach bude platiť už len režim prekonavší-očkovaní. Pri hromadných podujatiach budete potrebovať tretiu dávku alebo negatívny test.

Vláda bude na stredajšom rokovaní (12. januára) rozhodovať o novej podobe covid automatu. Ak vláda schváli zmeny, covid automat sa po novom bude volať covid manuál. Slovo automat evokuje určité stupne, ktoré sa dajú dosiahnuť, avšak nový manuál má stanoviť celkové pravidlá, ktorými sa budú regionálni hygienici riadiť.

Niektoré pravidlá prezradil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) v utorňajšej relácii TV Markíza Na telo plus. Farby v súčasnom covid automate sa vraj zrušia. „Pri dnešnom rýchlom vývoji by sme zo zelenej do čiernej farby okresov prešprintovali za dva týždne,“ vysvetlil minister.  

Variant omikron sa správa inak. Rezort sleduje rýchly nárast infekcií, avšak infikovaní ľudia zatiaľ neplnia nemocnice. Z dostupných dát však vyplýva, že infekcia týmto variantom si vyžaduje hospitalizáciu v priemere už po šiestich dňoch, oproti rozmedziu 9 až 10 dní, ktoré platilo pri delta variante. Preto bude jedným z hlavných faktorov nového covid manuálu práve obsadenosť nemocníc.

Najnovšie autorské články