12. januára, 06:09

Ide v Kazachstane o vybavovanie si účtov?

Ide v Kazachstane o vybavovanie si účtov?Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev. Foto: TASR/AP

Minulý týždeň v Kazachstane vypukli protesty. Tamojšie úrady odpovedali tvrdo. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev rozkázal strieľať do demonštrantov. Podľa oficiálnych zdrojov zomrelo 164 ľudí. Zabitých bolo aj osemnásť príslušníkov bezpečnostných zložiek. Kazašská vláda požiadala o podporu Organizáciu Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, ktorá je pod ruským vedením. Do krajiny dorazilo 2 500 zahraničných vojakov. Komentáre diania v Kazachstane sa rýchlo rozdelili podľa neprekvapivých línií.

Časť v tom videla boj za demokraciu proti autoritárskemu režimu a vyslanie ruských vojsk ako ďalší dôkaz rozpínavosti Moskvy. Z druhej strany sa zase hovorilo o nebezpečnom a naivnom vyvážaní západného liberalizmu, ktorého jediným výsledkom bude premena stabilnej diktatúry na chaotický padlý štát. Najradikálnejší kritici západnej odpovede dokonca tvrdia, že demonštrácie rozpútal sám Západ, najčastejšie je spomínaná britská tajná služba MI6, v snahe uchrániť svoj podiel pri ťažbe kazašského nerastného bohatstva. Je tu ešte jedna možnosť. Svet sleduje boj o následníctvo po dlhodobom kazašskom vodcovi Nursultanovi Nazarbajevovi.

Nazarbajev sa stal vedúcou postavou Kazachstanu ešte počas Sovietskeho zväzu. Od roku 1984 bol predsedom rady ministrov Kazašskej sovietskej republiky, od júna 1989 prvý tajomník Kazašskej komunistickej strany. Po získaní nezávislosti sa stal prezidentom Kazachstanu. V tejto funkcii zostal do marca 2019. Avšak aj potom si zachovával vplyv. Bol predsedom kazašskej rady bezpečnosti, taktiež si ponechal titul vodcu národa.

Nazarbajev bol relatívne osvietený diktátor. Na jednej strane bol úžasne skorumpovaný. Imanie jeho rodiny sa odhaduje na desiatky miliárd dolárov. Len známy nehnuteľný majetok v zahraničí má hodnotu 785 miliónov. Nazarbajevovej dcére patrí polovica londýnskej ulice Baker Street vrátane fiktívneho domu Sherlocka Holmesa. Nazarbajev má aj domy v Karlových Varoch. Ďalej vlastní domy na Manhattane a Floride, vily v Španielsku a pri Ženevskom jazere.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.