Nariadenia o povinnom očkovaní v USA, ktoré sa môžu dotknúť životov stovky miliónov ľudí, momentálne čelia veľkej výzve. Ich obsah skúma Najvyšší súd USA. Viacerí odborníci upozorňujú, že pre omikron sú ešte neaktuálnejšie a vyzývajú na to, aby ich vláde vrátil. Jeden z nich je aj laureát Nobelovej ceny Luc Montagnier.

Začiatkom novembra minulého roka vyhlásil americký prezident Joe Biden vojnu neočkovaným. Jeho administratíva de facto rozhodla o povinnom očkovaní zhruba sto miliónov ľudí, čo je jeden z najcitlivejších zásahov do osobnej integrity.

Vláda na dosiahnutie cieľa predstavila dve nariadenia. Jedno sa týkalo stredných a veľkých podnikov s viac ako sto zamestnancami (84 miliónov ľudí) a druhé ošetrovateľov a zdravotníkov (17 miliónov ľudí). Iniciatíva v prvom prípade vyšla z budovy Úradu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (OSHA), druhá pochádza z rezortu zdravotníctva.

Prvá skupina dostala možnosť vykúpiť sa z povinného očkovania pravidelným testovaním na týždennej báze. Druhá ani to nie. Ak sa na ňu nevzťahovala výnimka odopretia očkovania zo zdravotných a náboženských dôvodov, Biden pre ňu v podstate žiadal prepustenie z práce.

Vládni úradníci a podporovatelia opatrenia ešte nedávno držali v rukách aspoň polovičný tromf. V období dominancie covidového variantu delta totiž vakcíny fungovali relatívne dobre. Hoci nie tak, ako sa pôvodne očakávalo, ale ich všeobecný prínos pre ohrozené skupiny v populácii bol jednoducho neodškriepiteľný.

Pravidlá hry však definitívne prepísal variant omikron, ktorý indickú mutáciu v Spojených štátoch vytlačil. Nielen svojím extrémne rýchlym šírením aj medzi očkovanou časťou obyvateľstva, ale predovšetkým svojou omnoho menšou rizikovosťou. Niektorí odborníci – ako napríklad imunológ Jiří Šinkora v rozhovore pre Štandard – sa dokonca domnievajú, že omikron môže byť koronavírusovou labuťou piesňou.

(viac…)
Najnovšie autorské články