12. januára, 12:10

Novela šitá horúcou ihlou. Mala odľahčiť všeobecných lekárov, priniesla chaos a pacientom sťaží prístup k liekom

Novela šitá horúcou ihlou. Mala odľahčiť všeobecných lekárov, priniesla chaos a pacientom sťaží prístup k liekomČakáreň ambulancie praktického lekára pre dospelých v nemocnici Louisa Pasteura na Triede SNP v Košiciach. Foto: TASR/František Iván

Zaužívaný systém fungovania všeobecných lekárov a špecialistov sa narýchlo mení. Po legislatívnej úprave má liečbu predpisovať konkrétny špecialista, ktorý ju naordinoval. Cieľ administratívne odbremeniť všeobecných lekárov sa však môže skončiť tým, že pacient ostane bez liekov. Lekárske a pacientske združenia namietajú, že hoci je novela zásadná, nikto ju s nimi vopred neprediskutoval.

Pacientske združenia a organizácie ambulantných a nemocničných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti bijú na poplach. Dostať sa v novom roku k liekom je pre niektorých pacientov nemožné. Príčinou je novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2022. Parlamentom prešla v tichosti, bez riadneho pripomienkového konania, len na základe poslaneckého pozmeňovacieho návrhu. O čo ide?

Podľa Plánu obnovy nám chýba na zabezpečenie optimálnej primárnej starostlivosti takmer 350 všeobecných lekárov pre dospelých (VLD) a 80 všeobecných lekárov pre deti a dorast (VLDD). „Roky limitovaného rozsahu činností vytvorili medzi lekármi aj pacientmi kultúru, v ktorej všeobecní lekári liečia len bežné ochorenia a väčšinu pacientov odkazujú k špecialistom, ktorým následne robia podporu napríklad vo forme delegovanej preskripcie,“ píše sa v Pláne obnovy.

Delegovaná preskripcia znamená, že špecialista stanoví liek, ale predpísať ho musí všeobecný lekár. Administratívne to preťažuje ambulancie všeobecných lekárov. Tvorí až 55 percent preskripcie všetkých liekov a uberá im v priemere dve hodiny z ordinačných hodín. Po liekovej novele je delegovanej preskripcií koniec.

Pacientov čaká pri predpisovaní liekov chaos

Lieky musia predpisovať špecialisti, ale tí to nepovažujú za šťastnú zmenu. „Polymorbídny [s viacerými chorobami, pozn. red.] pacient musí kontaktovať (navštíviť) namiesto jedinej ambulancie svojho všeobecného lekára v mieste bydliska viacero ambulancií špecialistov, často mimo bydliska, a to viackrát ročne, mimo plánovaných kontrol,“ opisujú v stanovisku zástupcovia špecializovaných medicínskych odborov združení v Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS).

Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska, s týmto argumentom nesúhlasí. „Pacienti nemusia nikam cestovať. E-recept si môžu objednať oni alebo ich príbuzní SMS, mailom alebo telefonicky. Predpis lieku na základe objednávky lekári bežne vykonávajú v priebehu 24 hodín,“ hovorí Palušková pre Štandard.

Rozporuje to Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov. „Nie u každého lekára dnes funguje mailová, prípadne SMS komunikácia a na to, aby si to zabezpečili, potrebujú primerané časové obdobie. Zákon bol právoplatný 29. decembra 2021 a účinný je od 1. januára 2022. Dva dni sú na takúto prípravu príliš málo. Mnohí pacienti zrejme budú musieť osobne navštíviť špecialistu kvôli predpísaniu receptu,“ oponuje Lévyová pre Štandard.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.