10. januára, 15:52

Obrannú zmluvu s USA dajte na posúdenie Ústavnému súdu, vyzývajú prezidentku Chmelár, Drgonec či Palko

Obrannú zmluvu s USA dajte na posúdenie Ústavnému súdu, vyzývajú prezidentku Chmelár, Drgonec či PalkoSlovenská prezidentka Zuzana Čaputová (vľavo) prichádza na summit NATO v Bruseli v pondelok 14. júna 2021. Prezidentka SR prišla na summit v sprievode ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nie je na snímke), ministra obrany Jaroslava Naďa (druhý sprava) a veľvyslanca SR pri NATO Petra Bátora (vpravo). Foto: TASR/AP

Skupina bývalých politikov a právnických autorít zaslala prezidentke Zuzane Čaputovej verejnú výzvu, aby urýchlene predložila návrh na posúdenie Ústavnému súdu, či je dojednaná medzinárodná zmluva o obrannej spolupráci s USA v súlade s Ústavou SR. „Znepokojuje nás, že ako hlava štátu, ale aj hlavná veliteľka ozbrojených síl SR, ste sa doteraz k tejto zmluve nevyjadrili. Pritom ide o jednu z vašich najsilnejších právomocí. Je neprimerané, ak nechceme povedať, že alibistické, aby prezidentka republiky stála mimo tohto procesu a mimo tejto diskusie,“ uviedli signatári.

„Viac ako 70 pripomienok odbornej i laickej verejnosti, z toho väčšina zásadného charakteru, vrátane petície, ktorú podpísali desaťtisíce občanov, svedčí o tom, že zmluva spôsobuje vážne pochybnosti o jej súlade s Ústavou Slovenskej republiky,“ konštatuje výzva, ktorej iniciátorom je akademik, bývalý politik a prezident občianskeho združenia Zjednotení za mier Eduard Chmelár. Výzvu podpísali aj bývalý premiér Ján Čarnogurský, exminister vnútra Vladimír Palko, emeritný sudca Ústavného súdu Ján Drgonec a bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová. K signatárom sa pripojil aj bývalý župan Bratislavského samosprávneho kraja a bývalý poslanec NR SR Vladimír Bajan.

Ako podpísané osobnosti zdôrazňujú, najčastejšie obavy a výhrady sa týkajú napríklad zachovania právomocí slovenských orgánov činných v trestnom konaní, zachovania práva kontroly rozmiestneného materiálu USA, potreby výslovného zákazu dovozu, rozmiestnenia, prechovávania a skladovania jadrových zbraní na území SR či možností reálneho vypovedania tejto zmluvy.

Výzva prezidentke

„Znepokojuje nás, že ako hlava štátu, ale aj hlavná veliteľka ozbrojených síl SR, ste sa doteraz k tejto zmluve nevyjadrili. Pritom ide o jednu z vašich najsilnejších právomocí. Je neprimerané, ak nechceme povedať, že alibistické, aby prezidentka republiky stála mimo tohto procesu a mimo tejto diskusie,“ odkazujú signatári prezidentke Zuzane Čaputovej. Žiadajú ju preto, aby využila svoju právomoc a Ústavnému súdu predložila na posúdenie, či je obranná zmluva v súlade s Ústavou SR. Prezidentka tak môže urobiť iba dovtedy, kým vláda predloží DCA na rokovanie NR SR, čo môže byť už tento týždeň.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.