Skupina bývalých politikov a právnických autorít zaslala prezidentke Zuzane Čaputovej verejnú výzvu, aby urýchlene predložila návrh na posúdenie Ústavnému súdu, či je dojednaná medzinárodná zmluva o obrannej spolupráci s USA v súlade s Ústavou SR. „Znepokojuje nás, že ako hlava štátu, ale aj hlavná veliteľka ozbrojených síl SR, ste sa doteraz k tejto zmluve nevyjadrili. Pritom ide o jednu z vašich najsilnejších právomocí. Je neprimerané, ak nechceme povedať, že alibistické, aby prezidentka republiky stála mimo tohto procesu a mimo tejto diskusie,“ uviedli signatári.

„Viac ako 70 pripomienok odbornej i laickej verejnosti, z toho väčšina zásadného charakteru, vrátane petície, ktorú podpísali desaťtisíce občanov, svedčí o tom, že zmluva spôsobuje vážne pochybnosti o jej súlade s Ústavou Slovenskej republiky,“ konštatuje výzva, ktorej iniciátorom je akademik, bývalý politik a prezident občianskeho združenia Zjednotení za mier Eduard Chmelár. Výzvu podpísali aj bývalý premiér Ján Čarnogurský, exminister vnútra Vladimír Palko, emeritný sudca Ústavného súdu Ján Drgonec a bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová. K signatárom sa pripojil aj bývalý župan Bratislavského samosprávneho kraja a bývalý poslanec NR SR Vladimír Bajan.

Ako podpísané osobnosti zdôrazňujú, najčastejšie obavy a výhrady sa týkajú napríklad zachovania právomocí slovenských orgánov činných v trestnom konaní, zachovania práva kontroly rozmiestneného materiálu USA, potreby výslovného zákazu dovozu, rozmiestnenia, prechovávania a skladovania jadrových zbraní na území SR či možností reálneho vypovedania tejto zmluvy.

Výzva prezidentke

„Znepokojuje nás, že ako hlava štátu, ale aj hlavná veliteľka ozbrojených síl SR, ste sa doteraz k tejto zmluve nevyjadrili. Pritom ide o jednu z vašich najsilnejších právomocí. Je neprimerané, ak nechceme povedať, že alibistické, aby prezidentka republiky stála mimo tohto procesu a mimo tejto diskusie,“ odkazujú signatári prezidentke Zuzane Čaputovej. Žiadajú ju preto, aby využila svoju právomoc a Ústavnému súdu predložila na posúdenie, či je obranná zmluva v súlade s Ústavou SR. Prezidentka tak môže urobiť iba dovtedy, kým vláda predloží DCA na rokovanie NR SR, čo môže byť už tento týždeň.

(viac…)
Najnovšie autorské články