10. januára, 12:12

Exšéf britského očkovania: Vakcinovanie po tretej dávke zastavte, postupujte ako pri chrípke

Exšéf britského očkovania: Vakcinovanie po tretej dávke zastavte, postupujte ako pri chrípkeClive Dix. Reprofoto: Facebook

Niekdajší prvý muž britského očkovania Clive Dix vyzval na zastavenie vakcinácie proti covidu po podaní posilňujúcej dávky. Hlavnou úlohou je dnes v jeho očiach vládna podpora výskumu, ktorý bude zameraný na ochranu zraniteľných skupín obyvateľstva. Dix zároveň tvrdí, že s koronavírusom by malo byť zaobchádzané podobne ako s chrípkou.

Čoraz viac zdravotníckych a iných autorít označuje súčasný rok 2022 za definitívny termín konca pandémie vo svete. Spomenúť možno Svetovú zdravotnícku organizáciu, šéfa spoločnosti Moderna, českého biochemika Jana Konvalinku, analytikov obrej investičnej banky JP Morgan či dokonca aj miliardára Billa Gatesa.

Bodku za érou covidu ako globálneho problému by mohla dať mutácia omikron, ktorá dominuje v čoraz väčšom počte krajín. Jej hlavnými znakmi sú totiž extrémne rýchle šírenie, no zato zásadne menšia rizikovosť pre infikovaných.

Úzko s tým súvisí aj problematika očkovania, ktoré sa v priebehu roka stalo v mnohých kútoch sveta vrátane Slovenska hlavnou priepustkou na slobodu. A to nie bezvýhradnou.

Vrátime sa niekedy do normálu? Alebo budú naším novým normálom práve očkovacie pasy, ktorých platnosť bude pravidelne podmieňovať nová a nová dávka vakcíny? Na tieto a podobné kľúčové otázky najnovšie odpovedal aj niekdajší šéf britského očkovania Clive Dix. Ten pôsobil na poste predsedu pracovnej skupiny pre vakcíny v Spojenom kráľovstve a má za sebou vyše 30-ročné skúsenosti vo sfére farmaceutiky a biotechnológií.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.