Zdá sa, že koronavírusová mutácia omikron sa v nasledovných mesiacoch postará o to, aby celá spoločnosť získala prirodzenú imunitu. Napriek tomu sa mnohí odborníci domnievajú, že covidpasy v tomto roku ostanú v platnosti. Niektorí dokonca nevylučujú, že sa skráti ich platnosť na pol roka tak, ako sa to medzičasom stalo v susednom Rakúsku.

Ochorenie COVID-19 sa čoraz častejšie spája so slovom „endemické“. To znamená, že vírus SARS-CoV-2 nezmizne a v určitej miere bude v populácii vždy prítomný, ako napríklad chrípka alebo ovčie kiahne. Silne preočkované štáty už teraz dokazujú, že život s koronavírusom je možný, ak má dostatočná časť populácie imunitu.

Vlna omikronu je síce všade vysoká, ale nápor na nemocnice v západných štátoch tomu nezodpovedá. Tamojšie spoločnosti sa zatiaľ zaobišli bez lockdownu. Určité obmedzenia vlády nariadili najmä preto, aby zabezpečili fungovanie štátu. Vysoký počet ľudí v karanténe totiž ohrozoval poskytovanie základných služieb. V budúcnosti preto možno očakávať ďalšie skracovanie karantény pre bezpríznakových.

Zatiaľ nevedno, aký priebeh bude mať omikron na Slovensku. V rizikovej populácii nad 60 rokov sa stále nezaočkovalo takmer 370-tisíc ľudí. Zo slovenskej štúdie nedávno vyplynulo, že viac než polovica nezaočkovaných nemá protilátky. Ministerstvo zdravotníctva preto zriaďuje núdzové zdravotnícke zariadenia, kde sa budú triediť pacienti a liečiť primárne ľahšie stavy pacientov. Cieľom je predísť preplneniu nemocníc a zachovať dostatok lôžok pre závažné stavy covidových pacientov.

Najnovšie autorské články