Pápež v prvý týždeň nového roku upútal pozornosť predovšetkým tvrdými slovami v dvoch prejavoch. Najprv vystúpil proti situáciám, keď majú ľudia namiesto detí psy a mačky, ale tiež proti kňazskému funkcionalizmu a vyhasnutej túžbe u veriacich. Modlil sa aj za prenasledovaných kresťanov.

Ako už Štandard informoval, pápež František na generálnej audiencii adresoval tvrdé slovami tým, ktorí si miesto detí radšej zabezpečia psy a mačky, čo rozhnevalo nejedného aktivistu za práva zvierat. Podľa pontifika treba „podstúpiť riziko prijatia detí" a opäť varoval pred sebectvom a „demografickou zimou" najmä v Taliansku, lebo „ľudia nechcú mať deti alebo len jedno, nie viac":

„Mnoho párov nemá deti, pretože ich nechcú, alebo majú len jedno, no majú dvoch psov, dve mačky. Áno, psy a mačky obsadzujú miesto detí. Áno, je to smiešne, chápem, ale je to realita. A toto zriekanie sa otcovstva a materstva nás ochudobňuje, berie nám ľudskosť. A takto civilizácia starne a odľudšťuje sa, lebo stráca bohatstvo otcovstva a materstva. A trpí vlasť, lebo nemá deti a – ako ktosi povedal s humorom: ,A kto teraz bude platiť dane na môj dôchodok, keď tu nie sú deti?´"

Jorge Bergoglio zdôraznil, že aj keď mať dieťa je vždy rizikom, väčším rizikom je nemať žiadne. Vyzval ľudí, aby sa nebáli zodpovednosti stať sa otcom a matkou, lebo „otcami sa nerodíme, otcami sa stávame". Zároveň apeloval na zjednodušenie a využívanie adopcie.

Sú naše slová mŕtvym jazykom a sme spoločenstvo smutných kňazov a biskupov?

Katolícky líder v homílii na sviatok Zjavenia Pána (Traja králi) kritizoval „kňazský funkcionalizmus“ a to, že veriaci „sú zablokovaní, zaparkovaní v zvykovom, vonkajšom, formálnom náboženstve“. Varoval pred vyhasnutou túžbou, ktorá vedie k spoločenstvu smutných:

(viac…)
Najnovšie autorské články