Od pondelka by sa mali uvoľniť opatrenia, čo je dobrá správa aj pre kultúru. No dovtedy možno filmy pozerať iba v televízii alebo na streamovacích kanáloch. Podporiť môžete aj kino a pozrieť si dokument s hranými prvkami, po ktorom bude nasledovať diskusia.

PIATOK

Nemci počas druhej svetovej vojny zajali čln. Jedného z námorníkov prinútili, aby zabil kapitána svojej lode. Potom vyhodia loď do vzduchu. Všetci na člne zomierajú, jediný, kto prežil, je námorník, ktorý zastrelil kapitána. Po tom, ako sa dostal na zem, chce svoj život zasvätiť Bohu a vstúpiť do kláštora. Tým chce odčiniť svoj hriech. Po rokoch v kláštore dostane vzácny dar a preslávi sa ako liečiteľ. Ruský film z roku 2006 Ostrov začne o 21:05 na Dvojke.

Angelina Jolie ako slobodná matka odchádza do práce a lúči sa so svojím jediným synom. No keď sa vráti domov, chlapca nevedia nikde nájsť. Bezradná je aj polícia. Po piatich mesiacoch sa však stane zázrak a polícia syna Waltera nájde. Všetko vyzerá fajn, až kým chlapca nejdú odovzdať matke. Tá tvrdí, že to jej syn nie je a pátra po ňom ďalej. Snímka režiséra Clinta Eastwooda Výmena je pripravená o 20:30 na Jednotke.  

Maďarských filmov je na našich obrazovkách menej, ako by si tamojšia kinematografia zaslúžila, preto sa oplatí nepremeškať jeden z nich v piatok večer na ČT art. Ide o drámu z roku 2016, v ktorej si zahral aj režisér so svojou manželkou a deťmi. Keď okolnosti prinútia rodinu prijať do svojho domu ďalších svojich rodinných príslušníkov, prichádzajú problémy, ktoré možno všetci poznáme. Jeden sa hnevá, druhý je ukrivdený. No v konečnom dôsledku si uvedomíte, že tých, na ktorých sa hneváte, aj tak máte radi. Film Rodinné šťastie začne, žiaľ, veľmi neskoro – až o 00:15.

SOBOTA

V americkej kultúre je viacero filmov a kníh, kde hrajú rolu potomkovia Slovákov. Jeden z najslávnejších je snímka Lovec jeleňov. Sme v komunite Rusínov a gréckokatolíkov, teraz už Američanov. Traja mladí robotníci musia narukovať na vojnu a odísť do Vietnamu. Jeden z nich, Steven, sa ešte pred odchodom ožení so svojou priateľkou Angelou, ktorá je tehotná. Svadba je zároveň aj ich rozlúčkou. Film sa pomerne dlho a celkom pomaly rozbieha, v druhej polovici je to ale dráma ako hrom. Vo Vietname sa dostávajú do zajatia, tá najväčšia krutosť ich ale čaká až potom. Otestujú si, čo je to ruská ruleta. Tento film je považovaný za jeden z najlepších na tému Vietnam a Amerika. V roku 1978 získal až päť Oscarov. Lovec jeleňov začne o 21:05 na Dvojke.

(viac…)
Najnovšie autorské články