Hoci je Petro Porošenko po Viktorovi Medvedčukovi v poradí už druhým stíhaným vrcholovým politickým oponentom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ukrajinský líder sa do konfrontácie s ním púšťa v čase, keď bojuje na viacerých frontoch naraz. Podľa expertov tak neohrozuje len svoje politické postavenie, ale aj kredibilitu Ukrajiny na Západe.

Súd v Kyjeve nariadil vo štvrtok zadržanie majetku bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v rámci vyšetrovania obvinení z údajnej vlastizrady. Okrem ostatného majetku súd zabavil aj účty televíznych kanálov "Priamyj" a "5 kanál". "Súd rozhodol o zaistení majetku podozrivého" vrátane nehnuteľností a podielov vo viacerých súkromných spoločnostiach, uvádza sa v oznámení prokuratúry.

Tá ešte minulý mesiac navrhla súdu, aby bývalého prezidenta pre podozrenie z údajnej vlastizrady zadržal s možnosťou prepustenia na kauciu vo výške jednej miliardy ukrajinských hrivien (približne 32,2 milióna eur). Porošenko, ktorý krátko predtým, než ho ukrajinské úrady 20. decembra 2021 obvinili z vlastizrady, odišiel do zahraničia, už avizoval, že sa na Ukrajinu vráti 17. januára.

Podľa vyšetrovateľov sa Porošenko z pozície prezidenta dopustil vlastizrady tým, že sa mal v čase vojny na východnej Ukrajine spolčiť s Kremľom, ako aj s vodcami neuznaných miestnych proruských separatistických republík na vytvorení schémy, pomocou ktorej sa zo separatistami kontrolovaných oblastí do zvyšku Ukrajiny vyvážalo uhlie. Celkovo sa malo takýmto spôsobom vyviezť uhlie v hodnote jeden a pol miliardy ukrajinských hrivien (približne 48,3 milióna eur). V prípade uznania viny môže bývalému ukrajinskému lídrovi hroziť až 15 rokov väzenia.

Najnovšie autorské články