Porošenko nie je v krajine, na sociálnej sieti však prisľúbil, že sa do Ukrajiny vráti. Dáva si však načas – prísť chce až 17. januára.

Súd v Kyjeve nariadil vo štvrtok zadržanie majetku bývalého ukrajinského prezidenta a vplyvného oligarchu Petra Porošenka. Dôvodom tohto opatrenia je vyšetrovanie Porošenka obvineného z vlastizrady. Oznámila to ukrajinská generálna prokuratúra, správu priniesli viaceré agentúry vrátane TASR.

Toto zatknutie a súčasné dianie na Ukrajine môže súvisieť s vyjadrením prezidenta Zelenského na konci novembra minulého roku, keď hovoril, že na Ukrajine sa chystá puč. Zelenský vtedy obvinil oligarchu Achmetova a Rusko, ktoré malo mať snahu o zosadenie Zelenského, pravdepodobnejšie však bolo podľa analytikov niečo iné, a síce snaha oligarchov mobilizovať nespokojnosť so situáciou proti prezidentovi, v skratke nový Majdan.

Obvinenie a zadržanie Porošenkovho majetku je signálom, že konflikt medzi prezidentom a oligarchami sa zostruje. Ukrajina je pritom v ťažkom stave, Washington podozrieva Rusko, že je pripravené vojensky zaútočiť na východe Ukrajiny. Samotná Ukrajina má isté obavy zo zásobovania v druhej polovici zimy, stále rastie zadlženosť štátu a s tým aj obavy, čím bude Ukrajina za dlhy ručiť.

(viac…)
Najnovšie autorské články