Pýši sa najstarším zvonom a najmenšou zvonicou spomedzi všetkých kostolov vo Večnom meste. Obsahuje sochu Panny Márie, ktorú korunoval pápež Ján Pavol II., ako aj fresky Panny Márie milosrdenstva a svätého Benedikta, ktorý tu vraj ešte pred samotnou stavbou chrámu býval.

Kostol svätého Benedikta (celý názov znie San Benedetto in Piscinula) sa pýši najmenšou zvonicou a najstarším zvonom v Ríme, ktorý tak ako táto sakrálna stavba siaha do 11. storočia. Nachádza sa v štvrti Trastevere neďaleko rieky Tiber a Baziliky svätej Cecílie a prvá písomná zmienka o ňom sa objavila pred 830 rokmi. So strohým románskym slohom a malým priestorom kontrastuje mnohofarebná dlažba z 12. storočia v štýle takzvanej „kozmateckej" školy. Jej prítomnosť podčiarkuje, že už v minulosti sa toto posvätné miesto považovalo za dôležité.

Jej meno je odvodené od rímskej rodiny Cosmati, ktorá vytvárala mozaiky najmä v cirkevných stavbách z rôznych materiálov, ako sú tvrdé kamene, mramor a tiež zlato v geometrických formách. Jej architektonickou funkciou je priviesť návštevníka od vchodu k hlavnému oltáru, čo sa v tradícii tejto školy spája so „symbolickým prechodom kresťana z pozemskej púte až k nanebovstúpeniu do kráľovsta nebeského".

V priebehu vekov sa chrám neraz zatváral, otváral a rekonštruoval a jeho správa spadala pod rôznych nielen cirkevných činiteľov. Pri uzávierke pred dvesto rokmi sa tunajšie posvätné predmety odniesli do iného kostola v centre Mesta pápežov, no rôzne informačné materiály v kostole nehlásia, ktoré a či sa vôbec vrátili späť.

(viac…)
Najnovšie autorské články