Bývalú britskú kolóniu Hongkong, ktorá je v súčasnosti osobitnou administratívnou oblasťou Číny, pozná svet v posledných rokoch najmä pre jeho boj za politickú slobodu a s tým súvisiace mohutné demonštrácie. Málokto však vie o pomerne silnom postavení katolíckej cirkvi na tomto ostrove. Tá teraz čelí rovnakej výzve ako celá tamojšia spoločnosť.

Katolíkov v Hongkongu nie je síce veľa, ich počet sa odhaduje na necelých 400-tisíc, čo tvorí zhruba 5,5 percenta populácie, sú však pomerne silnou menšinou. Prevádzkujú totiž stovky škôl a desiatky charitatívnych a zdravotníckych zariadení vrátane šiestich nemocníc. Ich školy a nemocnice pritom patria medzi tie najlepšie.

Z katolíckej komunity pochádza aj viacero významných osobností ostrovného štátu. Kardinál a emeritný biskup Joseph Zen Ze-kiu patrí medzi najznámejších kardinálov na svete. Katolíci tiež tvoria neprehliadnuteľnú časť jadra aktivistov a politikov bojujúcich za ľudské práva a demokraciu. Patrí k nim aj 74-ročný Jimmy Lai, mediálny magnát a majiteľ Apple daily, posledných slobodných novín v Hongkongu (v lete 2021 ich vláda zatvorila).

Katolíkom je tiež Martin Lee, zakladateľ Demokratickej strany v Hongkongu, ktorého nazývajú tiež „otcom hongkonskej demokracie“. A mnohí ďalší, ktorí vo svete ani na Slovensku nie sú veľmi známi, no tvoria disidentské jadro, a z ktorých mnohí rovnako ako Lee a Lai sedia vo väzení.

Paradoxom je, že katolíkov možno nájsť aj na opačnej strane. Katolíčkou je napríklad aj Carrie Lamová, ktorá od roku 2017 pôsobí ako správkyňa Hongkongu a je predĺženou rukou pekinskej vlády. Práve jej sa podarilo zlomiť odpor miestnych obyvateľov a definitívne zničiť tamojšiu demokraciu a občianske slobody.

Napríklad aj zmenou volebného systému, prostredníctvom ktorého volia v súčasnosti občania priamo len dvadsať z deväťdesiatich poslancov. Alebo presadením zákona o národnej bezpečnosti, pomocou ktorého sa od leta tohto roka v Hongkongu trestá prakticky akýkoľvek nesúhlas s centrálnou vládou.

Nie je to jednoliata komunita

Už z tohto jasne vidieť, že katolíci v Hongkongu nie sú jednoliatou komunitou. Tamojšiu situáciu pre CNA popísal Joseph Cheng, univerzitný profesor, ktorý pred rokom a pol emigroval z Hongkongu na Nový Zéland. Vysvetlil, že medzi tamojšími katolíkmi je veľa „idealistov, ktorí si vážia univerzálne hodnoty“ a „chceli by pokračovať v presadzovaní spoločenskej spravodlivosti.“

Na druhej strane však katolíci poväčšine patria k strednej triede, ktorá je spokojná so svojou prácou aj postavením v spoločnosti, a preto nemajú tendenciu búriť sa voči vláde. Títo ľudia podľa neho prešli do akéhosi „režimu prežitia“. Vidia, že šanca na udržanie slobody nie je veľká, a preto sklonili hlavy a neprotestujú. K tomuto postoju podľa profesora Chenga prispieva aj to, že v súčasnosti už katolícke školy či zdravotné a sociálne zariadenia financuje vláda, čo v týchto inštitúciách vyvoláva prirodzenú tendenciu udržiavať s pročínskym vedením priateľský vzťah a kooperáciu. Inak by mohli byť zatvorené.

(viac…)
Najnovšie autorské články