Debata o obrannej dohode s USA sa opäť naplno rozprúdila, keď ju skritizovala generálna prokuratúra. Využila posledný možný deň na podanie pripomienok. Sú ich desiatky, Štandard prináša výber tých najzaujímavejších. Žilinka hovorí o ohrození suverenity, nevyváženosti dohody a príliš voľnom pohybe amerických vojakov a zbraní po území Slovenska. Spomína aj plot pred americkým veľvyslanectvom v Bratislave.

Počas minulej vlády zablokovala obrannú dohodu s USA Slovenská národná strana. Vtedajší minister obrany Peter Gajdoš tvrdil, že ohrozuje suverenitu Slovenska. Po zmene vlády sa zmluva opäť vrátila na rokovací stôl, predložil ju minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí Peter Korčok, ktorí ju obhajovali. Akúkoľvek kritiku dohody považovali za neopodstatnenú.

Debata o obrannej dohode s USA sa opäť naplno rozprúdila v utorok večer, keď sa k nej vyjadrila generálna prokuratúra. Využila na to posledný deň trojtýždňovej lehoty v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Lehota sa začala pred Vianocami, počas sviatkov bolo o dohode ticho. Po vyhodnotení pripomienok bude zmluva zaradená na rokovanie vlády. Poďme si pozrieť niektoré z nich.

Žilinka začal plotom na bratislavskom námestí

Generálny prokurátor (GP) na sociálnej sieti uviedol, že dohodu odmieta ako celok. Má vyše tri desiatky vážnych pripomienok. Celý zoznam pripomienok nájdete tu, okrem prokuratúry podali mnohé ďalšie jednotlivé ministerstvá, záujmové skupiny a verejnosť.

„Mám za to, že by bolo vhodné upraviť v dohode aj odstránenie plotu okolo amerického veľvyslanectva na Hviezdoslavovom námestí a odovzdanie tejto časti námestia späť do užívania verejnosti. Bolo by to nielen sympatické gesto dobrej vôle,“ znie prvá, hoci nie zásadná pripomienka. Prokuratúra ňou ilustruje, ako sa ukazuje pri ďalších námietkach, do akej miery je Slovensko schopné riešiť právne spory s USA.

Veľvyslanectvo USA postavilo plot pred vstupom do budovy ešte v roku 2002, po teroristických útokoch z 11. septembra 2001. Ambasáda mala mestské pozemky na Hviezdoslavovom námestí a Paulínyho ulici prenajaté od roku 2005 za symbolickú cenu. Zmluva vypršala ešte v roku 2016. Odvtedy sa intenzívne diskutuje o odstránení plota. Mesto Bratislava rokuje s Američanmi o presťahovaní veľvyslanectva, zatiaľ bezvýsledne.

(viac…)
Najnovšie autorské články