Tento svet nám hovorí, aby sme v živote chceli čoraz viac a aby sme chceli to najlepšie. Viac po materiálnej stránke, viac po telesnej stránke... Aby sme začali čím skôr s niekým chodiť, viac zažívali, mali „viac skúseností“. Nie je zlé chcieť. No je to vždy aj to najlepšie?

Častokrát môžeme byť oklamaní, že keď posunieme svoje hranice v oblasti sexuality, budeme šťastnejší. Keď konečne získame to „VIAC“, budú naplnené všetky naše potreby, túžby a sny – byť milovanými, chcenými, v bezpečí.

Telesnosť však nikdy dostatočne nenaplní naše srdce – práve naopak. Posúvanie telesných hraníc nás v našom srdci častokrát viac zraní. Ostávame prázdni. A pýtame sa, kde je skutočná láska, ktorú sme hľadali.

Telesná príťažlivosť nie je vo vzťahu všetko

Zažili ste už niečo podobné? Keď sme my dvaja začali spolu chodiť, boli sme do seba veľmi zamilovaní. Trávili sme spolu veľa času a ako každý pár, aj my sme chceli viac. Trvalo nám istý čas, kým sme pochopili, že telesná príťažlivosť nie je vo vzťahu všetko.

Keď sme spoznali Ježiša, pochopili sme, že sme pre neho vzácni. Vďaka Ježišovi sme začali slovo „VIAC“ definovať inak, ako sa nám ho snažil zadefinovať tento svet. Uvedomili sme si, že ak budeme skutočne poznať jeden druhého a staneme sa priateľmi, náš vzťah bude oveľa pevnejší.

Ježiš je odpoveďou aj na naše vzťahy. Chce nás viesť, aby sme si našli dobrého priateľa či priateľku a aby naša vzájomná láska bola postavená na ňom. On sa chce stať zdrojom, základom každého partnerského a neskôr manželského vzťahu. Chce, aby bol v našom srdci na prvom mieste On. To miesto nemá patriť žiadnemu chlapcovi ani dievčaťu.

Uchrániť si sexuálny život do manželstva

Ježiš dokáže spôsobiť, že budeme zažívať pravú lásku už počas chodenia. Vďaka Ježišovi sa budeme učiť milovať toho druhého takého, aký je, a naučíme sa na neho pozerať Božími očami. Len Ježiš nám dokáže dať silu, vďaka ktorej budeme žiť v úcte k sebe a k druhému, a tak si svoj sexuálny život uchránime do manželstva.

Ak chceme zažívať niečo viac v našich vzťahoch, viac lásky, viac prijatia, viac pochopenia, nepotrebujeme viac telesnosti, ale viac Ježiša. On je schopný nám dať to, čo v tomto svete nikdy nenájdeme.

Soňa a Lukáš Valachovci. Foto: archív manželov Valachovcov

Vzťahy sú beh na dlhú trať

Vzťahy tvoríme svojimi rozhodnutiami, postojmi, ochotou vymaniť sa zo zameranosti na seba a sústrediť sa jeden na druhého. Na to, čo si on myslí, čo prežíva, aký má pohľad. Mnohokrát ich ovplyvňujú životné okolnosti, ktoré sú mimo našej kontroly. A musíme sa s nimi popasovať, pokiaľ nám na danom vzťahu záleží.

Nech sme pri tomto krátkom vyhodnocovaní svojich vzťahov prišli na čokoľvek, chceme vám pripomenúť, že vzťahy sú dlhodobá záležitosť. Za krásnym vzťahom sa skrýva bohatá minulosť. Pekné aj ťažké zážitky, rôzne náročné okolnosti, úsmevy aj hádky, hlboké rozhovory aj chvíle, keď si dvaja ľudia nemali čo povedať.

(viac…)
Najnovšie autorské články