Matka dvoch synov Monica Almeidaová sa na konci októbra nakazila covidom. Domov sa vrátila až na Vianoce po úspešnej experimentálnej liečbe. Podľa lekárov by bez očkovania zomrela, preto ho teraz odporúča všetkým nerozhodnutým občanom.

Monica Almeidaová je 37-ročná zdravotná sestra, ktorá žije v anglickom meste Gainsborough. Vďaka svojej profesii liečila mnohých pacientov s koronavírusom. Keď sa jej naskytla možnosť, zaočkovala sa, lebo trpí astmou. Nákaze sa však nevyhla a 31. októbra mala pozitívny test na SARS-CoV-2, píše spravodajský web The Lincolnite.

Štvrtý deň po pozitívnom teste sa u nej rozvinuli príznaky covidu. Matka dvoch synov stratila chuť a čuch a na ďalší deň vykašliavala krv. Na piaty deň si musela volať sanitku, lebo jej klesla hladina kyslíka v krvi. Po vyšetrení v nemocnici jej lekári predpísali lieky a poslali ju domov.

Keďže doma naďalej nemohla dýchať, zavolal je manžel druhýkrát záchranku. Tentokrát ju odviezli do nemocnice Lincoln County Hospital, kde jej poskytli kyslíkovú podporu dýchania. Jej stav sa naďalej zhoršoval a 9. novembra ju presunuli na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS). O týždeň neskôr ju lekári uviedli do indukovanej kómy.

Ešte predtým stihla podpísať súhlas s tým, aby pri jej liečbe využili experimentálne lieky. Približne po týždni v kóme tak dostala aj viagru – liek, ktorý sa tradične používa na poruchy erekcie. Liek jej prekrvil celé telo a otvoril dýchacie cesty. Jej pľúca začali reagovať a objem kyslíka, ktorý potrebovala, sa znížil asi o 50 percent. Jej zdravotný stav sa začal postupne zlepšovať.

Na Štedrý deň ju prepustili do domácej liečby, hoci stále potrebuje pomoc pri základných úkonoch. Jej zotavenie vraj potrvá niekoľko mesiacov, prípadne dlhšie. Lekár z JIS Monice povedal, že bez očkovania by zomrela. Sama preto robí maximum, aby ľudí motivovala na proticovidovú injekciu.

Monica Almeidaová natočila video zo svojho nemocničného lôžka, aby povzbudila čo najviac ľudí na očkovanie proti koronavírusu.

„Niektorí hovoria, že vakcína zabila ľudí. Nepopieram, že existujú ľudia, ktorí na vakcínu reagujú zle, ale keď sa pozrieme na množstvo úmrtí u nezaočkovaných, je tu veľký odkaz, aby ste dostali injekciu. Znepokojuje ma, najmä v Lincolnshire, že ľudia sú proti očkovaniu. Nikdy som nečakala, že vo veku 37 rokov takto ochoriem. Nikdy som si nemyslela, že sa mi to stane a chcem, aby to ľudia brali vážnejšie,“ hovorí Almeidaová.

(ste)

Najnovšie autorské články