Pôvodne lokálny protest proti nárastu cien skvapalneného ropného plynu (LPG) sa stal iskrou, ktorá v tomto až doteraz relatívne stabilnom stredoázijskom štáte zapálila roky potláčanú všeobecnú nespokojnosť. Hoci vláda ustúpila, v krajine začínajú horieť budovy miestnych administratív a k demonštrantom sa údajne pridávajú aj príslušníci bezpečnostných zložiek

Epicentrom protestov sa stalo, ako už mnohokrát v minulosti, priemyselné západokazašské mesto Žanaözen. V nedeľu vyšli do jeho ulíc stovky miestnych obyvateľov, aby tak vyjadrili svoj protest proti prudkému nárastu cien LPG. Demonštranti požadovali, aby bola cena tejto komodity znížená zo 120 tenge za liter (približne 0,24 eura) na pôvodných 60 tenge (približne 0,12 eura). Takmer okamžite vypukli podobné demonštrácie aj v iných mestách tradične nepokojnej a na ropu bohatej Mangystauskej oblasti. V mestečku Aktau prerástli demonštrácie už v pondelok do prvých zrážok s políciou. Dnes sa tam dav snaží obsadiť budovu miestnej administratívy.

Facka od neviditeľnej ruky trhu

Korene rozsiahlych demonštrácií na západe štátu siahajú až do roku 2019, keď vláda začala s postupným prechodom na digitálne obchodovanie s LPG. Cieľom bolo ukončiť štátnu reguláciu cien LPG pre domácich konzumentov a umožniť tak prechod na trhové ceny danej komodity. Táto transformácia bola definitívne zavŕšená 1. januára 2021. Po novom roku sa s LPG na domácom trhu začalo obchodovať výhradne už len na digitálnych platformách.

https://twitter.com/EpubliR/status/1478673169062023172
Konfrontácia demonštrantov a kazašských bezpečnostných zložiek pred budovou miestnej administratívy v Alma-Ate. Zdroj: Twitter.
Najnovšie autorské články