Plošné preočkovanie po pár mesiacoch nie je udržateľné a cenovo dostupné, hovorí britský vedec a člen tímu, ktorý vytvoril vakcínu AstraZeneca. Adekvátnosť štvrtej a každej ďalšej dávky je podľa neho ešte otázna.

Tvárou v tvár doposiaľ najinfekčnejšiemu variantu omikron začali európske štáty plošne preočkovávať populáciu treťou dávkou. Izrael, označovaný ako covidové laboratórium, už očkuje ľudí nad 60 rokov, zdravotníkov a ľudí s oslabenou imunitou štvrtou dávkou vakcíny od Pfizer/BioNTech.

Skracuje sa aj interval medzi jednotlivými dávkami. Napríklad na Slovensku možno tretiu dávku dostať už po troch mesiacoch. Istú formu „motivácie“ na ďalšiu injekciu vytvára aj Európska únia, ktorá znížila platnosť covidpasov z jedného roka na deväť mesiacov. Viacerí biochemici pre Štandard skonštatovali, že v budúcnosti možno očakávať zníženie platnosti týchto preukazov na pol roka.

Tu už ale niektorí vedci upozorňujú, že očkovací entuziazmus nie je udržateľný. Uznávaný odborník a člen tímu, ktorý vytvoril vakcínu AstraZeneca (aktuálne Vaxzervia), uviedol, že nie je možné preočkovať každého na svete niekoľkokrát do roka.

„Nemôžeme očkovať planétu každé štyri až šesť mesiacov. Nie je to udržateľné ani cenovo dostupné,“ povedal v rozhovore pre The Daily Telegraph Andrew Pollard, riaditeľ Oxfordskej vakcinačnej skupiny a šéf britského výboru pre očkovanie a imunizáciu.

Stačí preočkovať zraniteľných

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v pondelok povolil použitie tretej dávky vakcíny Pfizer/BioNtech pre deti vo veku 12 až 15 rokov. Preočkovať sa smú už po piatich mesiacoch od druhej dávky. Má ich to ochrániť pred nákazou omikronom.

(viac…)
Najnovšie autorské články