Generálna prokuratúra uplatnila v medzirezortnom pripomienkovom konaní 35 zásadných pripomienok k návrhu dohody o obrannej spolupráci SR s USA. Návrh dohody odmieta ako celok. Generálny prokurátor Maroš Žilinka o tom informoval na sociálnej sieti.

Dohoda o obrannej spolupráci s USA má platiť najmenej desať rokov. Vyplýva to z návrhu, ktorý predložilo ministerstvo obrany.

Generálny prokurátor na sociálnej sieti tvrdí, že dohodu odmieta ako celok. Má vyše tri desiatky vážnych pripomienok.

Generálna prokuratúra sa postojom pridala k početným kritikom dohody. Poukazovali na možnosť vzniku základní USA na území Slovenska, ohrozenie suverenity a jednostrannú výhodnosť zmluvy v prospech Američanov. Dohode sme sa podrobnejšie v Štandarde venovali v dvoch textoch tu a tu.

https://dennikstandard.sk/149782/co-su-problemy-novej-vojenskej-dohody-s-amerikou/

Naď s Korčokom stúpencami dohody

„Musím zdôrazniť, že nestrácame žiadnu suverenitu alebo nič podobné. O každom pôsobení zahraničných síl, v tomto prípade Spojených štátov, sa bude rozhodovať na vláde alebo v Národnej rade SR, podľa charakteru pohybu,“ ubezpečoval vlani Naď.

„Ozbrojené sily Spojených štátov nebudú na Slovensku robiť nič bez vedomia a súhlasu Slovenskej republiky. Nie je to teda tak, ako sme počúvali, že je to krok na vytvorenie stálej prítomnosti USA na Slovensku alebo vytváranie základní. Práve tento aspekt suverenity dávam do pozornosti,“ doplnil svojho kolegu Korčok.

Rokovania o dohode o obrannej spolupráci s USA začala ešte predchádzajúca vláda. Rezort obrany na čele s Petrom Gajdošom (SNS) vtedy rozhodol, že sa na nich nebude zúčastňovať. Tvrdil, že prijatie dohody by ohrozilo suverenitu Slovenska. Pokračovať v rokovaniach malo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na úrovni rámcovej dohody.

USA by mali na základe dohody na Slovensku investovať 100 miliónov amerických dolárov do infraštruktúry. Naď konkretizoval, že tieto peniaze by mohli byť použité na rekonštrukciu vojenských letísk Sliač a Malacky, pričom by sa Slovensko nevzdalo vlastníctva týchto objektov.

Čo je v dohode

(viac…)
Najnovšie autorské články