Vedci vo Francúzsku objavili nový koronavírusový variant, ktorému dali predbežne označenie "IHU" podľa výskumného inštitútu. Má viac mutácií ako omikron, ale okrem toho o ňom vieme málo.

Prvýkrát bol zachytený 9. decembra, uvádza spravodajská televízia BFMTV. Približne 12 prípadov tohto nového koronavírusového variantu detegovali neďaleko juhofrancúzskeho mesta Marseille. Zistený bol u cestujúcich, ktorí pricestovali do Francúzska z afrického Kamerunu.

Variant s označením B.1.640.2 prvýkrát objavili výskumnúci z nemocničného inštitútu IHU (Institut Hospitalier Universitaire) Méditerranée v decembri. Má až 46 mutácií a z toho polovicu na hrotovom proteíne (spike protein), pomocou ktorého sa spája s ľudskými bunkami.

Je odnožou B.1.640, ktorý sa objavil prvýkrát v septembri 2021 v Kongu a následne vo Francúzsku. Ten sa variant bol základom pre odnože B.1.640.1 a B.1.640.2, ale len druhý má potenciál vyššej nákazlivosti, upozorňuje BFMTV.

Zatiaľ ešte nie je jasné, či je novozistený variant nákazlivejší než  doposiaľ známe podoby koronavírusu, alebo či  vyvoláva závažnejšie ochorenie.

Najnovšie autorské články