Vo februári bude vojna. Tak znie najcitovanejší predpoklad amerického ministerstva obrany. Rusi majú pri hraniciach s Ukrajinou rozmiestnených zhruba 100-tisíc vojakov. Američania odhadujú, že na konci januára ich bude 175-tisíc, dostatočný počet na dobytie Ukrajiny.

Podľa plánov ruskej armády, ktoré zverejnil napríklad nemecký bulvárny denník Bild, dôjde k ruskému blitzkriegu, keď sa Rusi preženú cez východnú Ukrajinu až k Dnepru. Východ obsadia, zo západnej Ukrajiny vytvoria nominálne nezávislý štát, v skutočnosti však pod ruskou kontrolou. O tomto scenári však možno úspešne pochybovať. Nie preto, že by Rusko nemalo chúťky na ovládnutie svojho západného suseda, a to v prípade nutnosti aj silou. Ale ak sa situácia bude vyvíjať tak ako teraz, ruský prezident Vladimir Putin dosiahne svoje ciele bez jediného výstrelu.

Znaky pripravovanej rozsiahlej ofenzívy

Informácie Američanov aj plány zverejnené v nemeckom bulvári je potrebné brať so štipkou skepticizmu. Je nepravdepodobné, že by Rusi zaútočili v čase, spôsobom a štýlom, o ktorom vie celý svet. Na druhej strane, koncentrácia ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou nie je len nejaké harašenie zbraňami. Kremeľ presúva k Ukrajine zdravotnícke potreby, zariaďuje zásobovacie línie, transportuje obrnenú techniku a delostrelectvo. Všetko sú to znaky pripravovanej rozsiahlej ofenzívy.

(viac…)
Najnovšie autorské články