V tú chvíľu, samozrejme, nemôžem povedať, že za mnou prišiel pán Boh, podal mi ruku a povedal: Čau Andrej, to som ja. Ale vedel som, že je pri mne niekto, kto ma dokonale pozná a ja poznám jeho. Až fyzicky som cítil, akoby všetci zmizli a ostal som tam len ja a on a len on vie o mne a ja o ňom. Vo Svätom písme sa píše, keď niekto stretne pána Boha, tak mu spadnú šupiny z očí, a toto sa mi v tej chvíli stalo. Začal som inak myslieť, hovorí o svojom obrátení kňaz z Dolného Kubína Andrej Ondrejka.

Ste kaplánom v Dolnom Kubíne. No čítala som o vás, že predtým ste boli neveriaci.

Áno, do mojich sedemnástich rokov som bol tak papierovo veriaci. Mal som všetky sviatosti, ale moja viera nebola skoro žiadna. Bolo to tak možno o jednom Otčenáši raz za čas.

Čo sa stalo, že ste sa obrátili?

Keď som mal sedemnásť rokov, začal som pracovať v jednom penzióne v dedinke, odkiaľ pochádzam. V tom čase tam prišla na večeru jedna modlitebná skupina. Boli to pre mňa takí náhodní ľudia, ktorých som najprv ani nevnímal. Potreboval som ich obslúžiť a poslať ich domov, ale oni sa ma spýtali, či sa môžu chvíľu modliť. V tom čase som možno okrem Otčenáša, ktorý sme sa modlili na Vianoce, nevedel nič. Myslel som si, že to bude taká klasická modlitba.

Povedal som im, jasné, nech sa pomodlia a oni sa začali modliť a bolo to veľmi osobné. Ako keby tam pred nimi v tú chvíľu niekto stál. Veľmi ma to oslovilo, ale zároveň som sa toho zľakol, lebo oni mi vtedy začali hovoriť o Duchu Svätom, že sa premieňa a podobne.

V tú chvíľu, samozrejme, nemôžem povedať, že za mnou prišiel pán Boh, podal mi ruku a povedal: Čau Andrej, to som ja, ale vedel som, že je pri mne niekto, kto ma dokonale pozná a ja poznám jeho. Až fyzicky som cítil, akoby všetci zmizli a ostal som tam len ja a on a len on vie o mne a ja o ňom. Vo Svätom písme sa píše, keď niekto stretne pána Boha, tak mu spadnú šupiny z očí, a toto sa mi v tej chvíli stalo. Začal som inak myslieť.

Čo to znamená?

Začal som sa na svet inak pozerať. To, čo mi bolo dovtedy príjemné, tak mi bolo odporné, ale aj naopak. Napríklad viera a rozprávanie sa s Kristom mi prišlo veľmi milé a odvtedy mi už pán Boh nedal pokoj (úsmev).

Zo dňa na deň ste sa úplne obrátili a začali žiť vieru? Alebo to trochu trvalo?

No chvíľu to trvalo, možno nejaký mesiac, kým som sa dostal z partie, v ktorej som bol. Ešte som sem-tam s nimi niekde zašiel. Len ja som sa ich pýtal, či sa nechceme pomodliť ruženec namiesto toho, aby sme šli niekde posedieť. Tak ma nejako postupne vytlačili z partie aj sami.

Foto: archív Andreja Ondrejku

Vo vašom živote nastala veľká zmena. Kedy ste však pocítili, že by ste chceli byť kňazom?

Obrátenie prišlo v apríli a to, keď som sa rozhodol ísť do kňazstva, bolo až v decembri. Pán Boh mi stále ponúkal možnosť vzťahu a stále mi ukazoval, čo všetko mi môže skrze to dať. V spoločenstve, v ktorom som bol, som videl veľmi krásne páry, ale stále bola niekde vo mne otázka, či by som nechcel ísť do seminára.

V tom čase sa mi páčilo aj jedno dievča, ale ono ma nechcelo. Niekto mi povedal, že keď pôjdem na púť, tak sa do mňa zamiluje. Ja som hneď hľadal pute.sk (úsmev). Ešte v to leto som bol v Medžugorje a rozprával som o tomto dievčati jednému kňazovi. Po dvadsaťminútovom monológu mi on povedal, či nechcem ísť do seminára. Zasmial som sa nad tým, ale táto otázka vo mne znela. Vždy, keď niekto spomenul, že z teba by bol dobrý kňaz, tak ma to potešilo. Lebo u nás na dedine je to tak, že keď chodíte viac ako dvakrát za týždeň do kostola, tak isto budete kňaz. Presne na Silvestra som si dal záväzok, že toto je cesta, ktorou môžem ísť.

Nikdy ste to neoľutovali, boli ste si svojím rozhodnutím istý?

Nie, nikdy som neoľutoval to, že som sa stal kňazom. Možno som niektoré veci oľutoval, keď som sa mohol v seminári viac snažiť, teraz je už toho času menej. A nie vždy som si bol istý. Ale nie v tom, že by ma Pán Boh nepovolával, ale cítil som sa nehodný. Vedel som, že sú chlapci, ktorí sú lepší ako som ja, že sú zbožnejší, možno mali lepšiu minulosť, tak v tom som sa cítil nehodný.

https://www.youtube.com/watch?v=EI9cd0u_7dM
(viac…)
Najnovšie autorské články