Prezidentka Zuzana Čaputová sa nedávno vyznala, že nerozumie svojej vlastnej krajine, svojmu národu. Bola by to príjemná sebareflexia – ak by to nemyslela ako výčitku tým druhým. Čo si to dovoľujú, správať sa tak, že im prezidentka nerozumie? Ak však chceme zvýšiť preočkovanosť, mali by sme obrátiť optiku. Čo tak tentoraz skúsiť porozumieť spoločnosti?

Ide pritom o relatívne jednoduchú tautológiu: Ako môžeme od autorít očakávať, že presvedčia svojich občanov k očkovaniu, keď nerozumejú svojmu vlastnému ľudu?

Stačí len trochu porozumieť ľudskej psychológii. Keď človek čelí urputnej a masívnej propagande pri téme, voči ktorej je skeptický (a pri očkovaní takých máme medzi nami hojne), v jeho myslení sa to preloží do kategórie „lož“ a podvedome si voči danej informácii buduje skepsu. Ak sa táto „lož“ zopakuje stokrát, vytvorí si voči nej neprekonateľný odpor. Presne to sa tu deje už pol roka.

Keďže na vakcinačných skeptikov to zjavne nezaberá – vidíme to na prieskumoch ochoty nechať sa očkovať –, máme takpovediac vedecky dokázané, že valcujúca propaganda, pohŕdanie a výsmech voči skeptikom jednoducho nezaberá. Napokon, psychológovia to vedeli aj bez týchto dôkazov.

Najnovšie autorské články