Premiér Igor Matovič zhodnotil druhú vlnu pandémie. Tú prvú podľa neho Slovensko zvládlo na jednotku, pretože ľudia mali pred nákazou ešte rešpekt a nebrali opatrenia na ľahkú váhu. Za súčasným stavom pritom vidí zradu a vplyv konšpirátorov.

„Prišlo leto a dni, keď sme mali aj nula prípadov denne. Ale konšpirátori a spochybňovači covidu išli na plné obrátky … až sme sa stali krajinou s najväčšou vierou v konšpirácie v EÚ,“ píše predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO). Podotýka, že takýto stav prirodzene priniesol aj svoje výsledky. 

Ľudia vraj stratili ochotu čeliť vírusu alebo mávali potrebu spochybňovať opatrenia. Kritizuje aj správanie zo strany niektorých koaličných politikov, odkazujúc zrejme na jeho konflikt s koaličným partnerom, ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS) či prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Premiér konštatuje, že napriek „presile“ pretlačili vo vláde plošné testovanie, vďaka ktorému sa mali zachrániť tisícky životov a nemocnice pred kolapsom.

„Potom však prišla doba nenormálna. Priam hystericky fanatická svätá vojna proti opakovaniu plošného testovania, blúznenie o jeho nutnej dobrovoľnosti … až po mnohotýždňovú zlomyseľnú sabotáž nákupu 8 miliónov testov potrebných na zastavenie ďalšej vlny … spolu s choromyseľným blúznením o nutnom okamžitom otvorení reštaurácií a barov,“ podotýka Matovič.

Zradili vlastní

Výsledok bol preto podľa neho očakávaný – tisíce mŕtvych ľudí či tých s trvalými následkami. Podľa neho sú však sociopati v politike radi, keďže umrú hlavne starí a chorí, čím sa podľa nich ušetrí na dôchodkoch alebo na zdravotnej starostlivosti.

Predseda vlády podotýka, že je mu ľúto, že Slováci nebudú mať normálne Vianoce. „…miesto tímovým hráčom sme drukovali tým, ktorí vlastných faulovali,“ hovorí premiér s tým, že „vlastní zradili“.

Premiér sa minulé týždne dostal do ostrého konfliktu s Richardom Sulíkom, ktorý kritizoval protipandemické opatrenia ako príliš tvrdé. Podľa jeho slov na Slovensku vláda systematicky likviduje gastro segment.

Prezidentka Zuzana Čaputová zas navrhla, aby pandémiu manažoval niekto iný ako premiér. Konštatovala tiež, že prípadné decembrové kolo celoplošného testovania by malo byť dobrovoľné.

Matovič minulý týždeň vyzval Richarda Sulíka, aby do Vianoc podal demisiu. Kritiku opätoval aj prezidentke. „Musíme si ujasniť kompetencie a to, kto na akej strane stojí. Kto je na strane Mariana Kotlebu, Roberta Fica, Petra Pellegriniho a kto na strane zdravého rozumu,“ poznamenal Matovič. 

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.