Koronavírus nezlikvidujeme očkovaním ani premorením. Naša imunita nás chráni pred respiračnými vírusmi, ale nezabráni tomu, aby tie v populácii cirkulovali. Postretol nás vírus, ktorý je pre mnohých seniorov smrteľný, lebo je nový. Keby sa s koronavírusom stretli ako deti, nemali by s ním žiaden problém. Omikron je posledný variant, lebo rýchlosťou svojho šírenia odstráni ďalšie varianty. Očkovať deti proti koronavírusu, ktorý im spôsobuje nádchu a niekedy ani to, je čistý experiment. Tento vírus najskôr nepochádza zo živého netopiera a ani z cielenej genetickej manipulácie, hovorí český imunológ Jiří Šinkora.

Je možné dosiahnuť „zero covid“ stav, teda nulový výskyt tohto ochorenia?

Nemyslím si a rozhodne nie spôsobom, ktorým to robíme. SARS-CoV-2 je slizničný vírus a vakcíny proti nemu sa podávajú intramuskulárne. Vytvárame tak systémovú imunitu, a nie povrchovú – slizničnú. Očkovaním síce vznikajú špecifické CTL lymfocyty zabíjajúce bunky, ktoré majú na povrchu úlomky cudzorodých bielkovín (nádorových alebo vírusových). Ale pri našom spôsobe očkovania vznikajú hlavne systémové protilátky, lebo telo reaguje v prípade mRNA vakcín na prítomnosť S proteínu. Imunitná odpoveď v tele je odlišná a pomerne oddelená od imunity, ktorá bráni povrchy.

Čo to ľudsky povedané znamená?

Ak vírus prenikne do tela, zaočkovaného chránime pred zápalom a nechcenou imunitnou reakciou. Ale má veľmi slabú povrchovú imunitu. Očkovaním nemôžeme dosiahnuť „zero covid“. Aj očkovaní treťou dávkou sa môžu nakaziť a vírus ďalej šíriť.

Ani premorením koronavírus nezlikvidujeme. Povrchová imunita eliminuje vírus, ale nevytvára proti nemu úplne nepriepustnú bariéru. Keby dokázal náš organizmus likvidovať koronavírusy bez toho, aby sme boli infekční, tie by nemohli existovať. Koronavírusy nie sú obyvatelia, ale cestovatelia. Existujú vďaka tomu, že sa presunú z jedného hostiteľa na iného. Skôr než sa imunitný systém dotyčného aktivuje a pri ďalšom strete s patogénom reaktivuje, vírus sa rýchlo namnoží a „skočí“ ďalej. Naša imunita nás chráni pred respiračnými vírusmi, ale nezabráni tomu, aby tie v populácii cirkulovali. Sme zvyknutí, že deti nosia zo školy nádchu, my sa nakazíme, presunieme tento vírus na iných ľudí a bez problémov sa uzdravíme.

Čiže súčasný koronavírus tu s nami ostane.

Možno by sme ho dokázali eradikovať [vyhubiť choroboplodné organizmy, pozn. red.], keby sme používali vakcíny v spreji. Oslabená živá forma vírusu by vytvorila takú silnú imunitu, aby náš organizmus akoby „nespal“. Trebárs jedenkrát mesačne by sme si aplikovali nazálnu vakcínu a dostali by sme ľahkú alebo žiadnu nádchu. Keby bola naša imunita stále provokovaná vírusom, bola by prebudená a likvidovala by vírus skôr, než sa namnoží. Sprejovať si nos niekoľko rokov živou formou vírusu je podľa mňa jediná cesta, ako sa SARS-CoV-2 úplne zbaviť.

Niektorí ľudia argumentujú, že pravé kiahne sme eradikovali, ale to je vírus, ktorý prakticky nemutuje. Jeho životná stratégia nie je založená na „cestovaní“ po hostiteľoch, a preto sa dá vyhubiť intramuskulárnou vakcínou.

Nazálne vakcíny proti koronavírusu sa používajú v Rusku a boli testované aj v USA. Zatiaľ sa ale vskutku spoliehame na očkovanie do ramenného svalu. Aký scenár pandémie je podľa vás najpravdepodobnejší, ak tvrdíte, že takýmto očkovaním SARS-CoV-2 nevyhubíme?

Variant omikron je rádovo nákazlivejší, takže pri najpravdepodobnejšom scenári sa s vírusom stretneme všetci a získame slizničnú imunitu. Vyvstávajú dve otázky: ako na infekciu budú reagovať ľudia, ktorí najskôr dostali vakcínu, a či sa im vytvorí celoživotná slizničná imunita. Ľudia, ktorí sa najskôr infikovali a potom zaočkovali, už získali prirodzenú imunitu a ďalší stret s vírusom im ju len posilní. Normálna reakcia ľudského tela na vírus nastáva prostredníctvom T-lymfocytov. Tie nájdu infikovanú bunku a zabijú ju. Ide len o čas: koľko buniek vírus nakazí a ako rýchlo ho T-lymfocyty zničia. Uzdravíte sa tak, že T-lymfocyty zničia všetky bunky s koronavírusom.

Takto to prebieha u detí, ktoré majú úplne iný typ imunitnej odpovede ako seniori. Pri ďalších infekciách sa na pozadí bunkovej imunity vytvára protilátková bariéra. Pri každej infekcii prenikne časť antigénu do tela, čím sa začnú vytvárať povrchové IgA protilátky a systémové IgA, IgM a IgG protilátky. Očkovaním môžeme kryť ohrozené skupiny. Ochrana seniorov, ktorí stratili detskú imunitu, je jedinou dokázanou užitočnou funkciou súčasných vakcín.

Prečo sa s vekom stráca schopnosť imunitného systému ničiť vírusové bunky?

Je to dané vývojovo. Deťom sa do pubertálneho veku začne z energetických príčin vypínať detská imunita. Z hľadiska spotreby energie a hmoty je totiž veľmi „drahá“. Na vývoj jedného T-lymfocytu, ktorý ničí vírusové bunky, potrebujete ďalších 99, ktoré ten proces neprežijú. Účinnosť je teda jedno percento a takých buniek vytvoríte milión denne. Sto miliónov buniek denne hynie, čo je energeticky veľmi náročné. Je to však nevyhnutné, aby novorodenec, ktorý sa so všetkým stretáva prvýkrát, dokázal prežiť inváziu stoviek vírusov.

Nestretlo nás žiadne veľké nešťastie v podobe pravých kiahní či chrípky, ktoré môžu byť smrteľné pre mladých. Postretol nás vírus, ktorý je pre mnohých seniorov smrteľný, lebo je nový. Keby sa s koronavírusom stretli ako deti, nemali by s ním žiaden problém. Smrtnosť SARS-CoV-2 spočíva v tom, že existuje široká časť populácie nad 60 rokov, ktorá sa s týmto vírusom nikdy nestretla. Malé deti ani dospelých to prakticky nezaujíma. Malé deti nemajú s koronavírusom žiadne problémy. Je scestné argumentovať, že ich treba očkovať, lebo v Česku zomrelo šesť detí z 1,5 milióna. Polovica z tých šiestich detí sa narodila natoľko poškodená, že aj bez koronavírusu by zomreli na inú chorobu.

Jiří Šinkora. Foto: osobný archív J. Šinkoru.

Na sociálnej sieti ste napísali, že variant omikron mali nazvať skôr omega. Prečo?

Môžem sa mýliť, ale myslím si, že je to posledný variant. Je natoľko infekčný, že sa naň nebude vytvárať ďalší tlak. Rýchlosťou svojho šírenia totiž odstráni ďalšie varianty. Omikron sa javí ako silno imunogénny. Náš imunitný systém dokáže tento variant včas a veľmi rýchlo rozpoznať. Máme veľké množstvo nakazených, ale relatívne málo z nich končí v nemocnici. Tento variant nemá preň aj pre nás nevýhodnú vlastnosť, že u veľkej časti seniorov vyvolá nechcenú reakciu, ktorou sa ho pokúsi zlikvidovať.

(viac…)
Najnovšie autorské články