Jozef Cíger Hronský by sa po pozretí nového filmu Jozef Mak zrejme potešil. Je to pocta jeho dielu, za ktorú sa nemusíme hanbiť. Vo filme nájdeme aj súčasných Jozefov Makov. Prinášame recenziu novinky z dielne Petra Bebjaka.

Na úvod tohto roka RTVS divákom ponúkla film Jozef Mak od Petra Bebjaka. Režisér si filmom polepšil po nie veľmi vydarenej historickej dráme Správa, ktorá mala premiéru minulý rok.

Dielo Jozef Mak od Jozefa Cígera Hronského by mal mať prečítané každý absolvent strednej školy. Kniha je povinným čítaním a notoricky známym dielom, o to náročnejšie bolo preniesť dej do filmovej podoby. Divák by neodpustil žiaden prešľap. Bolo ich, našťastie, minimum.

Príbeh sa začína pôrodom Jozefa. Jeho matku si zahrala Diana Mórová. Už po narodení to má ťažké, vidíme, ako sa už od narodenia v jeho bratovi Janovi hromadila zlosť a nenávisť k Jozefovi.

Hlavného hrdinu spisovateľ mnohokrát označuje ako človeka milión. „Kam ma pošlete, tam pôjdem,“ sú Jozefove slová, ktorými sa riadil počas skoro celého filmu. Vyzerá, akoby nemal vlastný názor a vždy je ticho. Ticho ako milión iných ľudí, ktorí sa pridávajú k názorom ostatných. Sú tichými trpiteľmi svojej doby.

Aj dnes máme medzi nami veľa Jozefov Makov. Tichých trpiteľov, ktorí sa nesťažujú a nenadávajú napríklad na opatrenia, ktoré tu teraz máme, aj keď ich vo veľkej miere ovplyvnili. Stačí sa poobzerať okolo a možno sa pokúsiť uľahčiť im život. Nie každý sa musí trápiť ako knižný hrdina.

(viac…)
Najnovšie autorské články