Európska komisia odkladala rozhodnutie o jadrových a plynových elektrárňach do posledného momentu. Nakoniec zvíťazil francúzsko-nemecký kompromis. Eurokomisia sa priklonila na stranu stúpencov jadra a plynu, ale podráždila zelených. Je to dobrá správa pre Slovensko, ale energetické rozpory sa ani zďaleka neskončili, stačí sa pozrieť v najbližšom okolí.

S ambicióznym plánom uhlíkovej neutrality do roku 2050 vyvstala v EÚ nevyhnutne otázka, ako cieľ dosiahnuť, a ktoré riešenia sú environmentálne prijateľné. Jednou z odpovedí mala byť klasifikácia energetických zdrojov – určenie zelených alebo, ak chcete, udržateľných spôsobov výroby elektriny. Sporným sa stalo jadro a plyn.

Jadrovú energiu dlhodobo podporuje najmenej desiatka štátov, nositeľom témy je najmä Francúzsko, Slovensko, ďalšie postkomunistické štáty a Fínsko. Ešte v októbri adresovali EK spoločný list, v ktorom žiadali o zaradenie jadra do takzvanej „taxonómie EÚ“. Plyn je zasa dôležitý pre Nemecko, ktoré čaká spustenie plynovodu Severný prúd 2. Napriek protestom zelených sa bez neho pri vypínaní jadrových reaktorov nezaobíde. Vážne námietky má dlhodobo Rakúsko.

Európska komisia (EK) rozhodnutie o politicky citlivej téme odkladala, pôvodne malo zaznieť ešte pred Vianocami (22. decembra). V Štandarde sme informovali, ako český parlament loboval pred decembrovým samitom EÚ v Bruseli za jadro. EK posunula rozhodnutie až do konca roka a členským štátom napokon poslala návrh počas silvestrovského večera.

(viac…)
Najnovšie autorské články