Čím rýchlejšie sa náš svet mení, tým viac akoby ďalší a ďalší ľudia prahli po nejakej kotve, píše Markéta Šichtařová.

Tlačová agentúra Bloomberg priniesla v utorok 28. decembra 2021 správu, ktorá medzi riadkami hovorí oveľa viac, než koľko z nej vyplýva na prvý pohľad. Správa hovorí, že počet nových prípadov COVID-19 za jediný deň, teda za pondelok 27. decembra 2021, dosiahol po celom svete nový rekord 1,44 milióna prípadov. Oproti minulému mesiacu sa počet prípadov zdvihol takmer o 50 percent, počet úmrtí ale zostal rovnaký.

Pokiaľ sa počet odhalených pozitívnych ľudí zvýši o päťdesiat percent, ale počet úmrtí nerastie, musí to znamenať, že výrazne klesá letalita choroby. Nové a nové mutácie majú menšiu a menšiu smrtnosť. Strach z choroby by preto mal veľmi pomaly, ale iste, opadať. To sa však nedeje. Opatrenia trvajú, výnimočné stavy vo svete naďalej platia, intenzita testovania zdravých jedincov a vyhľadávanie „pozitívnych“ medzi nimi neslabne, hoci to zjavne úmrtiam nebráni. Civilizácia je ďalej paralyzovaná. Síce menej než na začiatku pandémie, ale keď sa oddnes za desať rokov pozrieme naspäť, zrejme konštatujeme, že paralýza je väčšia, než by to zodpovedalo miere rizika.

Ako by sa postup civilizácie vpred zadrhol. Doposiaľ nie sme s HDP ani na predpandemickej úrovni a budeme radi, keď sa na ňu vrátime počas roku 2022. V posledných rokoch sme si nemohli nevšimnúť zvláštny jav: objavuje sa okolo nás čoraz viac ľudí, ktorí sa narodili v meste, vyštudovali v meste, potom sa z nich stali buď mestské kancelárske krysy, alebo úspešní manažéri pracujúci v meste, alebo úspešní biznismeni zo samého centra mesta – a potom zrazu cvak, niečo u nich preradilo na inú rýchlosť, hodili mesto za hlavu, odsťahovali sa na vidiek a začali sa vlastnými rukami vŕtať v hline.

Najnovšie autorské články